Автор Тема:   Трябва ли да се прави биопсия  (Прочетена 7839 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ianko

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Статус: Хроничен хепатит B
Трябва ли да се прави биопсия
« -: Юни 02, 2008, 18:38:35 »
  Здравейте,
Отдавна не съм се включвал във форума, по една или друга причина, но поне успях да направя някои изследвания и бих помолил за коментар и съвет дали да искам да ми направят биопсия / не горя от желание/ или да изчакам.
Асат-18, Алат-23, ГГТП-18, НВеАг отрицателен, анти НВеАг положителен, ДНК- 3088 копия на мл. Има и още доста други, но не знам кои са интересни за хепатита, като всички са в норма , с изключение на холестерола 5,7 но той е от кръвното предполагам.Лекуващата доцентка ми каза , че ще правим през 3 мес. кръвни изследвания  и през 6 ДНК. Пуснах и някакви платени изследвания за имунен отговор / как се справя имунната ми система/, ще бъдат готови след няколко дни. Изписа ми и карзил въпреки, че нямам оплаквания и малко се чудя дали да го пия.
           Янко
пс Един въпрос до Радо, защо не мога да пиша на ЛС / не ми  получаватсъобщенията/

Неактивен tania

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 93
  • близка на болен от хеп.
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Има близък с хепатит B
Re: Трябва ли да се прави биопсия
« Отговор #1 -: Юни 03, 2008, 08:42:31 »
Здравей, Янко!
Според мен можеш да изчакаш с биопсията, но все пак последна дума имат докторите!
Би ли споделил какви са тези изследвания за имунен отговор и къде се правят!
Благодаря ти!

Неактивен Мери_

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2373
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
« Отговор #2 -: Юни 03, 2008, 08:49:39 »
Здравей, Янко!

Като гледам всички стойности от изследванията ти си мисля, че може би трябва да изчакаш поне година време и чак тогава да вземеш някакво решение за евентуална биопсия. Копията на вируса са много малко, а и ензимите са ти супер.
Цитат
Неактивни HBV носители
Тази група от пациенти има позитивен HbsAg и ниски нива на HBV DNA теста (т.e. <100 000 copies/ml). Клинично тези пациенти имат нормални трансаминази (т.e. ALT и AST) и нямат симптоми, свързани с HBV инфекция. Хистологически, повечето пациенти нямат изразен хепатит.
Можеш да прочетеш цялата тема - http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=745.0
И аз мога това да ти препоръчам - да си следиш през 3 месеца ензимите и през 3 или 6 месеца - ДНК! При теб, вероятно имунната система е силна и тя подтиска вируса. Не му позволява да се множи и да ти вреди.
Карзила няма да ти навреди, а само ще помогне на черния ти дроб, но ако започнеш, трябва да го пиеш поне 3 месеца. Тези изследвания за имунен отговор не ми е ясно какво представляват. Би ли пояснил как точно е записано самото изследване като получиш резултатите от него!

Поздрави,
Мери

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен Радослав Русинов

• Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
« Отговор #3 -: Юни 03, 2008, 14:10:00 »
пс Един въпрос до Радо, защо не мога да пиша на ЛС / не ми  получаватсъобщенията/
Здравей,
не би трябвало да имаш проблем с пускането на лични съобщения. По принцип всеки регистриран потребител може да праща лични съобщения.
Ако продължаваш да имаш този проблем, можеш да ми пратиш един имейл на bghepatitis@gmail.com и да опишеш какво точно се случва, като се опиташ да пратиш съобщение.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен bibitka

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 174
    • Профил
« Отговор #4 -: Юни 03, 2008, 15:16:38 »
И според мен трябва да се изчака с биопсията и да контролираш стойностите на първо време ,както ти е препоръчано и тогава да се прецени дали тя е необходима.
На мен ми бе правена биопсия миналата година,ДНК-анализа показваше доста висок брой на вируса(иначе останалите изследвания бяха подобни на твоите) и тъй като не знаеха точно откога съм носител на хепатит В ,решиха да видят с биопсията дали черния дроб ми е наред. Е ,оказа се ,че като цяло положението е добре и няма нужда от лечение.
Пожелавам ти все пак да не се стига дотам.  ;)

Неактивен Ianko

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #5 -: Юни 04, 2008, 12:11:32 »
            Здравейте,
 Благодаря за мненията. Вече реших да изчакам до следващото изследване на ДНК и тогава ще преценявам. Що се отнася до изследванията за имунен отговор, и аз много не разбрах какво точно представляват, но като ги взема и говоря с лекуващата ще пиша повече подробности.По нейните думи не са задължителни , но е добре да се направят. Самите изследвания ги направих в лаборатория на бул.,,Янко Сакъзов" от паметника Левски към Подуене. Доколкото си спомням някакъв Национален център за паразитни заболявания /не съм много сигурен дали се казваше точно така/. Цената е 50 лв.

Поздрави,
           Янко

Неактивен Ianko

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #6 -: Юни 10, 2008, 21:37:34 »
Здравейте,
  Ще се опитам да прикача резултатите. Лекуващата ми каза, че са добри , но на мен нищо не ми говорят.Ако някой е в час нека коментира.

Поздрави, Янко

« Последна редакция: Юни 11, 2008, 09:08:16 от Радослав Русинов »

Неактивен tania

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 93
  • близка на болен от хеп.
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
« Отговор #7 -: Юни 11, 2008, 11:31:54 »
За съжаление за първи път чувам за такива изследвания и съм много любопитна! Какво означава това че няма имунна активация - имунната система не разпознава вируса и не може да се бори с него, или напротив - разпознава го и се бори????? При високите нива на репликация на вилуса - милиони, отковорът на проф. Чернев е че имунната система не разпознава вируса! Но тези изследвания никога не е правил!
Наистина, ако някой знае нещо повече, нека сподели!

Неактивен tedibon

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1341
    • Профил
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
« Отговор #8 -: Юни 11, 2008, 11:39:35 »
Ще кажа само ,че и на моя мъж е правено такова изследване,обаче не е в него ,а в документите в МВР болница,понеже е пристигнало след изписването му ,като резултата също така е благоприятен и отговаря за лечение!Как се тълкува обаче не знам,само добавям ,че тогава беше с вир. репликация-361 000 000копия!

Неактивен nevron

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 701
  • хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
« Отговор #9 -: Юни 12, 2008, 09:17:16 »
Здравей и мерси за този пост с изследванията!
На мен много ми помогнаха за разгъдаването на мойте анализи от Испания, в частност тези, които са по-непознати и необичайни.
Поздрави!

Петя

:bye2: :bye2: :bye2:
"...Не се надявам на нищо.
Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

Неактивен Радослав Русинов

• Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
« Отговор #10 -: Юни 12, 2008, 13:56:45 »
Здравей,
не съм най-големия специалист по имунология, но се порових малко в интернет, за да се ориентирам.
Това, което са ти направили в Националния център по заразни и паразитни болести, е да проверят работата на имунната ти система.
Изследването е насочено към B-клетките и T-клетките.
B-клетките са част от имунната система и са вид лимфоцити /т.е. бели кръвни телца/, които играят много важна роля при произвеждането на антитела като имунен отговор на имунната система вследствие на нахлуване на "чуждо тяло" в организма. Много често "чуждите тела" са вируси.
Т-клетките са друг вид лимфоцити /бели кръвни телца/, които също са част от имунната система:
Цитат
Т- клетки

КАКВО СА T-КЛЕТКИТЕ?

T-клетките са вид лимфоцити (бели кръвни телца). Те са важна част от имунната система. Има два основни вида Т-клетки: Т-4 клетките, наричани също CD4+, са “клетки-помощници”. Те водят атаката срещу инфекциите. Т-8 клетките (CD8+), са “клетки-потисници”, които приключват защитната акция на имунната система. CD8+ клeтките могат да бъдат “убийци”, които убиват ракови клетки и клетки, заразени с вирус.
Изследователи могат да разграничават T-клетките чрез специфични протеини на повърхността на клетката. Една Т-4 клетка е Т-клетка със CD4 молекули на повърхността си. Този вид Т-клетка се нарича също и "CD4 положителна" или CD4+.

ЗАЩО Т-КЛЕТКИТЕ СА ВАЖНИ ПРИ HIV?

Когато вирусът на имунна недостатъчност (HIV) зарази хора, клетките, които този вирус най-често засяга, са CD4+ клетки. Вирусът става част от клетките, а когато те се умножават, за да се борят с инфекция, те произвеждат също и повече копия на HIV.
Когато някой е заразен с HIV от дълго време, броят на CD4+ клетките му (неговата сума от Т-клетки) намалява. Това е знак, че имунната система е отслабена. Колкото по-малка е сумата на Т-клетките, толкова по-вероятно е лицето да се разболее.
Има милиони различни семейства от Т-клетки. Всяко семейство е проектирано да се бори със специфичен вид микроб. Когато HIV намалява броя на Т-клетките, някои от тези семейства може да бъдат напълно заличени. Вие можете да изгубите способността да се борите срещу определени микроби, за борба с които са били замислени тези семейства. Ако това се случи, Вие бихте могли да развиете опортюнистична инфекция.

КАКВО ОЗНАЧАВАТ НОМЕРАТА?

Сумата от CD4+ клетки е ключово мерило за здравето на имунната система. Колкото е по-малък броят на тези клетки, толкова по-голяма вреда е нанесъл HIV. Според Центровете за контрол на болестта на Съединените Щати, всеки, който има по-малко от 200 CD4+ клетки, или процентно съдържание на CD4+ по-малко от 14 %, се счита за болен от СПИН.
Сумите от CD4+ клетки се използват заедно с вирусния заряд за преценка, колко дълго някой ще остане здрав.
Сумите от CD4+ клетки се използват също и за определяне, кога се налага да се започне с различни видове терапия с лекарства:

Ето още информация от същия сайт:
Цитат
Медицински термини

...
Б-клетки – Вид бели кръвни телца, и по-специално, вид лимфоцити. Много Б-клетки израстват в това, което се нарича плазма клетки, които произвеждат антитела (протеини) необходими да се борят с инфекции докато други Б-клетки се развиват в Б-клетки на паметта.

CD — Съкращение за “сноп на диференциация” отнасящ се до молекулите по повърхността на имунните клетки. CD маркерите се използват за идентифициране на етапите на узряване на имунните клетки, например на CD4+ T-клетките.

CD4+ T-клетки— Бели кръвни телца, които регулират отговора на имунната система и изпращат сигнали до други клетки на имунната система да изпълнят своите специални функции. Известни също като помощни Т-клетки, тези клетки биват убити или обезвредени по време на ХИВ инфекция.

CD4+ — Протеин намиращ се по повърхността на някои Т-клетки и определени други клетки (напр. макрофаги, Лангерхансови клетки и др.). ХИВ напада клетките като се закачва за техния CD4+ рецептор.

CD8+ T-клетки — Бели кръвни телца, които убиват клетки заразени с ХИВ или други вируси, както и такива променени от рак. Тези клетки също така секретират разградими молекули, които могат да потиснат ХИВ без да убиват директно засегнатата клетка.
...
Помощни Т-клетки – Т-лимфоцити носещи маркери на повърхността на CD4+ клетките. Помощните Т-клетки са основните регулаторни клетки на имунната система, които контролират дейности като пускането и спирането на произвеждането на антитела. Те са основните цели на ХИВ инфекцията.
...

А ето и информация за самото изследване от сайта на Националния център по заразни и паразитни болести:
Цитат
Научноизследователска дейност
...
Хомеостаза и регенерация на имунната система.
Нарушенията на Т-клетъчния имунен отговор в хода на хронични инфекции и възможностите за възстановяването му се проучват в ЦЛИ и лаборатория Медиатори на клетъчното възпаление при пациенти с НІV-1 и/или микобактериална инфекция.
Характеризирани са основните прояви на дисбаланс и дефицит на нивото на „малките” CD8 и CD4 Т лимфоцитни субпопулации, ролята на Тh1/Th2 цитокиновия баланс в патогенезата на СПИН, както и закономерностите на възстановяване на Т-клетъчните субпопулации и техните функции в хода на специфичната антиретровирусна и противотуберкулозна терапия. Търсенето на фенотипни прояви на нарушена Т-клетъчна функция се разширява с проучването на други социално-значими инфекции: HBV, CMV, ЕBV-свързан хепатит. При тези изследвания ЦЛИ осъществява сътрудничество с френски научен колектив (INSERM-U448 към Медицинския факултет Париж XII) а лаборатория “Медиатори на клетъчното възпаление” - с италиански научни колективи от Университетска болница – гр. Бреша; Институт по инфекциозни болести и тропическа медицина и Катедра Имунология на Университета в гр. Милано, Университет “Тор Вергата” Рим.
...

С две думи, това е изследване, което проверява как работи имунната ти система. Не бих могъл да тълкувам в още по-големи детайли всеки ред от изследването, защото наистина ще ми трябват 2 дена, за да проучвам и да се занимавам само с това.
Това, което виждам е, че по отношение на хроничните хепатити, това изследване се прави само за хроничен хепатит B. Може би е свързано с това, че по принцип имунната система на 90% от хората успява сама да се пребори с вируса още в първите 6 месеца след заразяването. Затова, при хората при които инфекцията е станала хронична, се прави това изследване, за да се провери как работи по принцип имунната система и да се търсят някакви отклонения, предполагам и вродени аномалии, и т.н.
В твоя случай, гледайки референтните граници на изследваните показатели, виждам че всичко е в норма, предполагам и затова лекуващата ти лекарка е казала, че са добри.
Няма за какво да се притесняваш по отношение на това изследване, поне според мен, съдейки по това, че нямаш отклонения извън нормата.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен tedibon

• Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1341
    • Профил
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
« Отговор #11 -: Юни 12, 2008, 14:24:04 »
Ради,още веднъж благодаря!
Сега като го разтълкува това изследване,виждам и защо на моя мъж ,имаше и онова за Ебщайн-Бар вирус-EBV изследване!Радостното в случая ,че и при него доцентката каза,че е "благоприятно "изследването!Тогава се чудехме ,какво значи и какво точно решава ,този резултат?Може би има значение при диагностиката и лечението на хрон.хепатит В!

:flowers:Теди

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007