Автор Тема:  Може ли да се пие алкохол след успешно завършено лечение?  (Прочетена 5609 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен svet4o

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 9
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон + рибавирин
  • Статус: Хроничен хепатит C
Здравейте!
От доста време не съм ви писала , туй като бях страшно заета , но постоянно чета публикациите Ви и Ви се радвам....
Както знаете , аз завърших лечението си за хроничен Хипатит Ц преди около 2 години.ПСР-а ми на 6 месец е отрицателен , ензимите ми си ги следя на всеки 6 мес и те също са в норма...това ,което ме притеснява е МОЖЕ ЛИ ДА ПИЕМ ЛЕК АЛКОХОЛ (БИРА , ВИНО,) ИЛИ ЩЕ ТРЯБвА ДА СЕ ОГРАНИЧАВАМЕ ДО КРАЯ НА ЖИВОТА СИ?
Аз по принцип пия адски рядко и по малко и предимно бира ,вино , но съм забелязала , че при консумация дори и на малко ,лек алкохол , на следващия дем ми е по -отпаднало и имам въобще всеобщ дискомфорт...ТОва дали е нормално???Сякаш самият ми черен дроб не може да преработи малкото попаднало количество алкохол и му трябва повече време за да се възстанови ! Така ли е ?
Радо (обръщам се към теб ,тъй като знам за завършеното  ти лечение) при теб как е ?
Имаш ли някакви подобни симптоми??
Това, което не ме убива, ме прави по-силна!

Неактивен tedibon

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1342
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
Здравей!
По принцип ,при хора с болен черен дроб,времето за преработване на тежка храна и алкохол е двойно повече отколкото при здравите!
Познавам обаче хора със алкохолна зависимост,които не ги боли нищо и не им тежи ,не само на следващия ,ами и на по-следващия ден!Точно това им позволява да злоупотребяват с алкохола,може би!На всичко отгоре ,не пият бира или вино,а дори твърд алкохол!

Аз мисля,че когато човек употребява какъвто й да е алкохол,трябва да има мярка!Още повече ,виното в малки количества е антиоксидант :cheers:!Лошото става, когато приемеш ,че това е лекарство,тогава има вероятност да се задълбочиш в "лечението" :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:стига толкова!
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен Vancheto

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1543
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
svet4o,Здрасти! :)

Това за което питаш, мисля, че вече му знаеш отговора. ;)
 Но не ти се иска да е така, че чакаш някой да те окуражи и да имаш оправдание. :yahoo:

Да ти кажа аз какво мисля да правя:
Сега докато съм на лечение не близвам алкохол :(, но после мисля да удрям по една чаша червено, когато имам повод :cheers:, защото от толкова диети файда не видях никаква.Няма смисъл да се лишавам от едно такова дребно удоволствие.Животът е кратък и докато чакам да се излекувам или да се чувствам добре, той пък ще вземе да свърши. :scyth:
И аз кога ще пия  :beer: и  :cheers: и  :lol: и  :fun: и  :party: и  :love3: и др. работи, за които няма имотикони. :mocking:
Да не говорим, че пазейки си черния дроб, накрая може да умра в катастрофа с перфектен черен дроб или скоропостижно от рак на гърдата и пак с перфектен черен дроб/Я, да не дърпам дявола за опашката :punish:
И всичките ми лишения от малки удоволствия като чаша червено вино- ей така нахалост :angry3:

Така, че мила ми, svet4o, ВРЕДАТА от чаша вино,може да се разглежда като относително понятие.Въпрос на гледна точка. :wink2:
Моето желание е един ден всички ние от този форум да седнем на една маса, че яж, че  пий:beer: :cheers: :beer: :cheers:, че  :party:     :dance:

Ееееееех, мечтиииии  :bye2:
« Последна редакция: Юни 17, 2008, 10:40:50 от Vancheto »

Неактивен Maryana

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 303
  • Не спирам да се надявам!
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Има близък с хепатит C
Моята позиция е , че не трябва да се пие по принцип. Аз например не пия, не от солидарност към сестра ми, а защото така съм решила. Знам, че това е много трудно в България, защото не само всичките ми познати и приятели пият, но и не понасят някой около тях да не пие. Постоянно повтарят "Айде де кво толкова, удари му едно" С течение на времето, обаче свикнаха , че не пия и не пуша и толкова. Въпрос на позиция. А щом казваш, че се чувстваш след това неразположена мисля, че знаеш отговора. Естествено всеки сам решава  :wink2:

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5578
    • Профил
    • My Home Page
  • Резултати: Успешнo
Радо (обръщам се към теб ,тъй като знам за завършеното  ти лечение) при теб как е ?
Имаш ли някакви подобни симптоми??
Здравей,
значи след 6-ия месец след края на лечението, си позволих на няколко пъти да пийна по 50 грама концентрат или пък по една бира. Бях решил, че ще си позволявам малко алкохол, когато съм в компания, още повече че все се оправдавах, че съм с колата или че не ми се пие в момента, и обикновено домакина трябваше да му се обяснявам 5 минути, за да отбия атаките  :beer: :beer: :cheers:
След една публикация във форума обаче, която цитираше едно изследване, реших че не трябва да пия изобщо.
Ето тук дискутираме статията и ролята на алкохола при хепатит C: Re: Възможно ли е употребата на алкохол да предизвика по-голяма репликация на вируса.
Всъщност проблема е в това, че никой не може да каже дали наистина пийването на една бира седмично, е опасно.
Имай предвид, че все още не се знае чак толкова много за хроничните хепатити. Има постигнати успехи при лечението, направени са куп изследвания, правят се нови лекарства, и в същото време винаги излиза някое ново изследване, което да развенчае някой от старите митове.
Истината е, че въпреки че толкова много хора са впрегнати в тази битка, просто е минало много малко време /18-19 години/ откакто се правят опити да се научи повече за механизма по който действа вируса, как той причинява увреждането, и съответно въз основа на това да се открие лечение, и т.н. Разбира се, има и доста факти, които са установени, и които продължават да се потвърждават, това също е вярно.
Така, че имайки предвид всички тези неща, засега предпочитам да не рискувам, разчитайки на това кой какво бил казал, защото утре може да излезе изследване, което да го опровергае. Самия факт, че има такова изследване /за връзката между репликацията на вируса и алкохола/, показва че явно механизма и връзката на алкохола, черния дроб и вируса на хепатит C, не е напълно изяснена, и поне аз предпочитам да не пия за момента алкохол.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен Stefan

• Степен на активност - Студент
  • Публикации: 175
    • Профил
аз си пийвам след лечението но гледам да се ограничавам. обикновенно наблягам на биричка, което незнам дали е по малко вредно но поне на следващия ден не ми е лошо,а и утолява жаждата :)
не съм си правил никакви изследвания откакто свърших лечението - почти 10 месеца и това малко ме притеснява, но скоро ще си пусна. преди и по време на лечението не съм близвал...

Неактивен nevron

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 701
  • хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
Айде, Стефчо!  :clap2: :clap2: :clap2:
Чакаме с нетърпение да публикуваш отрицателните си резултати отново тук!  :congrats: :congrats: :congrats:
Поздравявам те с това  :clap: :clap: :clap:, че не ни забрави и продължаваш да ни посещаваш  :chat: :chat: :chat: и окуражаваш както винаги си го превил!  :bravo2: :bravo2: :bravo2:
Желая ти от все сърце  :love: :love: :love: всичко най-най и скоро да се видим всички заедно в България!

П.П. Успех с Посолството  :angry2: :angry1: :angry2: :angry1: :angry2: :angry1: и дано най-накрая се добереш до прословутата Зелена Карта  :yahoo: :yahoo: :yahoo:, Визата ти за спокойно завръщане :fun: :party: :fun: :party: :fun: :party:, било и то за кратко в Родината  :gift: :gift: :gift:. Чакаме те, за да ни пускаш музика  :whistle: :whistle: :whistle: на някое от великите партита на форума!  :dance: :dance: :dance:
Успех и здраве най-вече, другото си го имаш!  :flowers: :flowers: :flowers:
 :bye: :bye: :bye:

"...Не се надявам на нищо.
Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

Неактивен Stefan

• Публикации: 175
    • Профил
Парти ще има сто процента!  :party: :girl_dance:

Неактивен niki85

• Немедицинско лице
  • Публикации: 311
  • Хепатит B
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: Повторно лечение

:party: :party: :party:Искаме парти искаме парти :party: :party: :party:
Ако видиш някого без усмивка, дай му своята!

Неактивен LaSombra

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 54
    • Профил
    • Размисли на Сянката
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
Да си кажа и аз мнението (то без коса гроздобер става ли?  :laugh:). При каквото и да е чернодробно заболяване не трябва да се употребява алкохол. Имай предвид, че дори след успешно завършване на лечението на черния дроб му трябва време (при това години) да се възстанови.

Аз по принцип съм си малко нещо дипсоман. От 16 годишен (сега съм на 28) мога да не пия с месеци, но реша ли, унищожавам литър и половина водка все едно е хладка водичка. Така-а-а-а. Като ми правиха биопсията се откри, че нямам никакви последствия. Фиброза 0, съвсем леко възпаление, дължащо се на хепатита и това е всичко :dance: Е, на ехографа се вижда, че дробът ми е увеличен с два см. но това си е така от много време, дори преди да съм близнал алкохол за първи път.

Забележи, че не те подкокоросвам да се наливаш като руски моряк в градски отпуск :punish: Аз съм се убедил, че съм някаква аномалия и при един пълен преглед мога да накарам доцент по медицина да си скъса дипломата и да отиде да отглежда овце. Всичко си е индивидуално, но би трябвало да се съобразиш с резултатите от биопсията след приключването на лечението. Ако нямаш увреждане, то 100-200 грама едва ли ще те убият. От друга страна, ако имаш фиброза (пък била тя и начална), или -- още по-лошо -- цироза, то отговорът на въпроса ти е ясен.

Иначе аз възнамерявам да си направя един купон за последно преди да започна лечението, и след това да се въздържа от алкохолни подвизи. Не ме е страх от увреждане на черния дроб, а от евентуално задълбочаване на страничните ефекти от интерферона (депресия и мисли за самоубийство, понякога превръщащи се в действия, агресивност, раздразнителност и пр.)
"Ако държиш всичко под контрол, значи не караш достатъчно бързо"
Стърлинг Моc

Неактивен vandal

• Немедицинско лице
  • Публикации: 147
    • Профил
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
аз отдавна не съм се включвал във форума, но нека и аз да кажа...незнам дали пречи или не алкохола след завършено лечение но да си призная аз лично си сърбам по 1-2 бирчки седмично и малко спрах да мисля за повишени показатели и т.н....
Ще му мисля като се прибера в БГ...бях много закопал с тоя хепатит в смисал само той ми беше в главата, ко да правя, проклинах съдбата и т.н. както си му е реда, но се поуспокоих малко сега...
 А каквото ще става то ще стане с мене или без мене

Неактивен lora

• Немедицинско лице
  • Публикации: 97
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон
незнам дали се пие след лечение,но аз не пазя диети и по време на лечение.преди лечението ензимите ми бяха трицифрени,вируса беше милиони...хапвам всичко,ходя по дискотеки,събирам се с приятели.покраи това естественно има и алкохол.не мисля за хепатита.живея както преди.дори бих казала на по-високи обороти.резултата-ензими в норма,вируса намалял в пъти.моето мнение-яжте,пиите и си носете новите дрехи.не мислете че вируса е в кръвта ви,мислете че е в главата ви.изгонете го от там.нищо не е по-силно от мисълта и желанието за живот.успех на всички!!! :cheers:
ЛОРА

Неактивен Теодор

• Немедицинско лице
  • Публикации: 89
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон + рибавирин
Моето менение, Никакво пиене по време на лечението! Из форума са изтъкнати достатъчно добри причини за това. След това е индивидуален въпрос и личен избор! Има една теза, че вирусът никога не бива унищожен напълно, а се държи по контрол от имунната с-ма. Тоест си е рискована работа, но както казвам аз, всичко си е гени.

Тео

Неактивен Maryana

• Немедицинско лице
  • Публикации: 303
  • Не спирам да се надявам!
    • Профил
  • Статус: Има близък с хепатит C
Аз съм съгласна с позицията на Теодор!
Животът е най-ценното нещо, което имаме, защо да го хабим или съкращаваме ?

Лора ти си млада и сигурно си мислиш, че купона и пиенето е всичко, да, ама не. Нима ще чакаш да ти се влошат показателите, за да спреш да пиеш? Тогава може би ще е твърде късно! Аз не бих рискувала, честно!

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5578
    • Профил
    • My Home Page
Това, което е направила Лора бих могъл да го кажа така "Вируса е намалял в пъти и ензимите са паднали не заради алкохола, а въпреки него". Защото иначе излиза, че едва ли не алкохола е бил другия задължителен компонент, който е повлиял благотворно на лечението.
Иначе Лора го е казала много хубаво - важно е да не позволим диагнозата да промени нашия начин на живот и да мислим положително. Но това не включва алкохола. Аз поне не знам една причина, поради която човек с хепатит да реши да пие алкохол, особено след като навсякъде се пише толкова много за това, че той е абсолютно противопоказан при хора с хроничен вирусен хепатит.
Затова е важно да се намери баланса, носете си новите дрехи, ходете където пожелаете и се забавлявайте, но за да сте весели не е нужно да пиете. След като няма нищо по-силно от мисълта и желанието за живот не мога да разбера защо е нужен алкохола, за да си живеем весело и щастливо. Нали това зависи само от нас, а не от това, което пием.  :pardon:

Поздрави,
Радо

Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007