Автор Тема:  Може ли увеличаване на лимфен възел да се получи от лечение с Интерферон?  (Прочетена 29486 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен katia

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 298
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон
  • Статус: Хроничен хепатит B

Имам увеличен шиен лимфен възел (вляво на шията, под слюнчестите жлези).
Може ли да е някакъв страничен ефект от лечение с Интерферон?
- - -
Какво може да означава такъв лимфен възел?
Може ли да е левкемия или нещо злокачествено?

Неактивен Силвана Лесидренска

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1798
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
Катя,
а защо не помислиш върху варианта проблем с някой зъб? Аз съм имала подобно оплакване, и то преди Интерферона и беше от възпален такъв. Левкемия ми звучи прекалено, недей изпада в крайности,но ако това те притеснява само лекар може да заключи каква е причината.

Поздрави,
Силвана

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен katia

• Немедицинско лице
    • Профил
 Зъбите ми са добре, не е от тях, дори ми правиха снимка на мъдрец, за да са сигурни, че всичко е наред.
 Проблемът не е и от уши - нос - гърло.
 Някаква друга е причината.
 Подутият лимфен възел ми се появи след лечението с Интерферон и е вече от много години (7-8).
 А в листовките на Пегасиса в същото време, са описани следните странични явления от лечението - по отношение нарушения на кръвта:
 Намален брой тромбоцити (което засяга способността за кръвосъсирване), анемия (намален брой червени кръвни клетки ) и подути лимфни жлези.
 В листовките на другите интерферони са описани сходни странични явления.
 Това ме накара да задам този въпрос.

Неактивен Maryana

• Немедицинско лице
  • Публикации: 303
  • Не спирам да се надявам!
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Има близък с хепатит C
Най-вероятно няма нищо общо, но правила ли си скоро преглед на гърдите, имам предвид млечните жлези. Аз си правя редовно този преглед, на всеки 6 месеца и наред с мамография или ехография доктора опипва лимфните ми възли под мишниците и по врата , та чак до гърлото. Нямам представа защо, но явно всичко е свързано. Надявам се тази информация да ти помогне, поздрави и пожелания за здраве!!! :congrats:

Неактивен katia

• Немедицинско лице
    • Профил
Да, преглеждала съм ги и там всичко е наред. Поне така каза лекарят.

Неактивен Мери_

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2371
    • Профил
  • Резултати: В момента съм на лечениe
Здравей, Катя!
Защо 7-8 години не си се поинтересувала за този подут лимфен възел?
Едва ли този форум е мястото, където ще намериш отговор на въпросите си
Цитат
- - -
Според мен - трябва да потърсиш добър лекар хематолог за консултация може в Националния център по хематология и трансфузиология в Дървеница.

Цитат
Обикновено мястото на подутия лимфен възел подсказва и причината за заболяването, обяснява д-р Алайков. Лимфни възли има във всички точки по тялото, където има свиване - ръце, крака, шия. При болен зъб се подува възелът под долната челюст или на шията, при възпаление на гениталиите - лимфните възли в слабините. Ако жената има възпаление или тумор на млечната жлеза, ще се подуе лимфният възел под мишницата.
Предразположени към подуване на лимфните възли са хора с по-слаб имунитет или с хронични заболявания - диабет, исхемична болест на сърцето.
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=1180&sectionid=7&id=00001

Цитат
Лимфните възли представляват многобройни образувания от клетки по хода на лимфните съдове. Те играят важна роля в защитните функции на организма. Когато са увеличени, това може да се дължи на инфекция, вредни вещества или друго заболяване на организма.

В лимфните възли се съдържат левкоцити (бели кръвни телца) и се образуват антитела, които се борят с инфекциите. Освен това те прихващат и разрушават причиняващите инфекция микроорганизми, раковите клетки и други частици, по-паднали в организма. Когато са увеличени поради наличието на инфекция, лимфните възли са чувствителни и болезнени, главно тези на шията, под мишниците или в слабинните гънки. При локална инфекция, например инфектирана порезна рана, лимфните възли в съседство със засегнатата област могат да се увеличат.
Проблемът най-често се предизвиква от вирусни инфекции при настинка, грип и възпалено гърло. Той е и главен симптом на инфекциозната мононуклеоза, която е вирусно заболяване. Увеличаването на лимфните възли може да се дължи на бактериална инфекция, например на гьрлото, а в редки случаи на рак на кръвта или на лимфната система.

ПРОФИЛАКТИКА
Вземете мерки за предпазване на организма от инфекции, които могат да доведат до увеличение на лимфните възли.
• Консумирайте храни, укрепващи имунната система, т. е. богати на фолиева киселина, флавоноиди, мед, йод, желязо, магнезии, селен, цинк, незаменими мастни киселини, лецитин, бета-каротин и витамини от групата В, витамин С, D и Е
• Ограничете приема на рафинирани въглехид-рати като захар и бяло брашно.
• Правете редовно физически упражнения, за
• да повишите имунитета си.
• Избягвайте алкохола и цигарите.

ЛЕЧЕНИЕ
• Осигурявайте си достатъчно почивка и сън.
• Всеки ден яжте суров чесън.
• Приемайте ехинацея и/или ципесто сграбиче или гьби шиитаке, които укреиват имунната система. Екстракт от плодовете на бъз или хидрастис помагат в борба с инфекциите.
• През първите 1-2 дни налагайте студени компреси върху засегнатата област. След това я затопляйте периодично, например с термофор, докато симптомите изчезнат.

КОГА ДА ПОТЬРСИТЕ МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ
• Ако леко увеличените лимфни възли останат подути по-дълго от седмица.
• Ако след 3 дни лимфните възли продължа-ват да се подуват или стават по-чувствителни при допир.
• Имате висока или упорита температура.
• Появяват се главоболие, болки в мускулите или в корема, жълтеница, обрив или бактериална инфекция, например ангина (възпалени сливици).

http://www.lekar.bg/news-56/info-420
От ехографско изследване може да се установи дали възела е капсулиран. Ако е капсулиран - той може да се отстрани оперативно.
« Последна редакция: Юни 17, 2008, 11:34:21 от Мариана Стефанова »

Неактивен katia

• Немедицинско лице
    • Профил
  Значи аз казах на личния ми лекар за лимфния възел и той каза, че не е НИЩО, ама НИЩО СЕРИОЗНО!
  Направи ми всички изследвания за уши-нос-гърло и каза, че нещата са добре и да не го мисля повече и това е!
  Щял така да си остане този възел най-вероятно, не можело да е злокачествено.
  Но аз сега като чета какво предизвиква Интерферона и реших, че може да има някаква връзка с лечението, което съм провела и да е злокачествено.
  Но лимфният възел не е болезнен при натиск, така че сигурно се притеснявам напразно.
  Личният ми лекар се чуди как може толкова здрава жена като мен да се безпокои за здравето си - според него съм напълно здрава.
  Затова не съм ходила на други консултации с други лекари.

Неактивен Vancheto

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1543
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
Катя, Здравей :)
Мисля, че сега е момента/след като ходи вече на лекар/да те успокоя.
И аз имам подут лимфен възел на врата, неболезнен.Така е откакто се помня.....Искам да кажа, че не помня вече откога, но със сигурност много преди да чуя за хепатит и лечение с интерферон.
Понякога като ме натисне някой вирус или ангина се увеличава повече, после намаля и така...........
Въобще не съм му обръщала внимание, но сега ти като спомена се сетих да се пипна по врата и......почти не го напипвам.Явно на мен интерферона в това отношение ми действа по друг начин.
Докато щитовидната ми жлеза определено се увеличи.

Най-добре,Катя, спри да се оглеждаш и опипваш.Ако си много притеснена посети хематолог и после :whistle:
Все пак лято е  :fun:  Не го пропускай   :flowers:

Неактивен katia

• Немедицинско лице
    • Профил
Но може и да е нещо сериозно, а личният ми лекар да не знае.

Например тук http://www.lekar.bg/news-28/info-1698 пише, че подутина в областта на шията - уголемени лимфни възли може да е симптом на рак на ларинкса.

Неактивен katia

• Немедицинско лице
    • Профил
    Здравейте!

Ходих на хематолог и се оказа, че не е нищо сероизно.
  И това на шията не било лимфен възел, а дял  от слюнчестата жлеза.

Явно нямам чак толкова много "странични ефекти" от Интерферона, както си мислех.  :)

Благодаря на тези, които ми писаха.
  Сърдечни поздрави:
  Катя.
« Последна редакция: Юли 04, 2008, 14:44:09 от Katia »

Неактивен katia

• Немедицинско лице
    • Профил
Дали лечението с Интерферон може да доведе до Аденит?

Не намерих информация за това, но знам, че страничните ефекти от Интерферона са малко или повече непредвидими. Ако някой има предположения или info нека отговори в тази тема.

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5578
    • Профил
    • My Home Page
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Засега успях да намеря тази статия, в която се говори за връзка между аденитис и хроничен хепатит C, но не и за интерферона като причина за появата му:
Цитат
Characterization of liver histopathology in a transgenic mouse model expressing genotype 1a hepatitis C virus core and envelope proteins 1 and 2
...
There appears to be a strong association of salivary gland lesions, lymphocytic capillaritis and lymphocytic adenitis with chronic hepatitis C. HCV infection of lymphocytes may be related to HCV-associated lymphoma and/or autoimmune disorders. Similarly, salivary gland infection may be associated with Sjögren's syndrome.
...
Тази статия също я цитират на няколко места, където говорят за лимфни възпаления:
Development of Sjögren's syndrome during treatment with recombinant human interferon-alpha-2b for chronic hepatitis C
Но този синдром е автоимунно заболяване.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен katia

• Немедицинско лице
    • Профил
Описаните симптоми в третата статия не са характерни за мен, така че може да не е това. Хематолога, при който бях ходила ми е писал като заключение, че имам аденит. Стойностите на щитовидната жлеза са нормални, а това "нещо" го имам след лечението с Интерферон. Всъщност не разбирам много от автоимунни заболявания, надявам се да не е такова.

Неактивен Magii

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Недиагностициран/а

Имам увеличен шиен лимфен възел (вляво на шията, под слюнчестите жлези).
- - -

Здравей, Катя. Първоначално, още преди да прочета всички изказвания по темата бях решила да ти дам себе си за пример. Разбира се консултирането със специалист е от първостепенна важност. При мен обаче се получи нещо доста странно. Въпреки безбройните консултации и хилядите диагнози, които получих (симптомите ми всъшност бяха същите, като твоите) се оказа далеч по-опасна диагноза. Имах този подут "лимфен възел" през по-голямата съзнателна част от живота ми. На 16 години съм, а това образование се появи в началото на 2-ри клас. Намираше се от лявата част на шията ми, и приличаша на доста голяма тенис топка. В началото ми изписаха този продукт, който ти също си използвала - "Интерферон" . Подобрение се забелязваше, но краткотрайно. При най-малката настинка "топката" се уголемяваше, а аз продължавах да приемам медикамента. Поредната диагноза бе т.нар. "паднала сливица". Получавала се при остра настинка, а отминаването било бавно. Минаха доста години, преди да реша да се консултирам със човек на по-високо ниво. Аз съм от Асеновград, а хирургът, който бе моят герой работи в болницата в Пловдив на бул. "Пещерско шосе". С едно напипване, доц. Консулов, който горещо препоръчвам на всички, които имат проблеми в областта на уши, нос и гръло, установи, че имам камъче в слюнчестата жлеза, образувало се влседствие на поглъщане на нещо малко и твърдо, може да е дори песачинка попаднала в жлезата. Каза ми, че единстевеният изход е оперативно лечение. Мина още 1 година, през която започна да се появява и периодична болка. Отново отидох на консултация, с надждата, че ще се размина и само с хапчета. Тогава ме прегледаха на ултразвук и установиха, че е нещо далеч, по сериозно. Диагнозата ми бе тумор на слюнчестата жлеза. Приеха ме по спещност в болницата и ме оперираха още на следващият ден. Операцията бе дълга и сложна, раната бе зашита, а периода, в който раната ми напълно зарастна бе 1г. Препоръчвам ти да се консултираш с възможно най-много специалисти в тази област, тъй като никога не се знае какво ще излезе, и не чакай! Лечение има, но времето само усложнява протичането на операцията. В моя случай закъснение от периода на 5-7 дни би могло да бъде фатално! Не се плаши, просто се консултирай. Успех!

Неактивен qiqi

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 843
    • Профил
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
В началото ми изписаха този продукт, който ти също си използвала - "Интерферон"
Магии за какво ти го изписаха интерферона,че нещо не те разбрах :ashamed2:

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007