Вирусен хепатит - Лечение > Завършено лечение

Може ли увеличаване на лимфен възел да се получи от лечение с Интерферон?

<< < (2/4) > >>

Мери_:
Здравей, Катя!
Защо 7-8 години не си се поинтересувала за този подут лимфен възел?
Едва ли този форум е мястото, където ще намериш отговор на въпросите си

--- Цитат ---Може ли да е някакъв страничен ефект от лечение с Интерферон?
- - -
Какво може да означава такъв лимфен възел?
Може ли да е левкемия или нещо злокачествено?
--- Край на цитат ---
Според мен - трябва да потърсиш добър лекар хематолог за консултация може в Националния център по хематология и трансфузиология в Дървеница.

--- Цитат ---Обикновено мястото на подутия лимфен възел подсказва и причината за заболяването, обяснява д-р Алайков. Лимфни възли има във всички точки по тялото, където има свиване - ръце, крака, шия. При болен зъб се подува възелът под долната челюст или на шията, при възпаление на гениталиите - лимфните възли в слабините. Ако жената има възпаление или тумор на млечната жлеза, ще се подуе лимфният възел под мишницата.
Предразположени към подуване на лимфните възли са хора с по-слаб имунитет или с хронични заболявания - диабет, исхемична болест на сърцето.
--- Край на цитат ---
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=1180&sectionid=7&id=00001

--- Цитат ---Лимфните възли представляват многобройни образувания от клетки по хода на лимфните съдове. Те играят важна роля в защитните функции на организма. Когато са увеличени, това може да се дължи на инфекция, вредни вещества или друго заболяване на организма.

В лимфните възли се съдържат левкоцити (бели кръвни телца) и се образуват антитела, които се борят с инфекциите. Освен това те прихващат и разрушават причиняващите инфекция микроорганизми, раковите клетки и други частици, по-паднали в организма. Когато са увеличени поради наличието на инфекция, лимфните възли са чувствителни и болезнени, главно тези на шията, под мишниците или в слабинните гънки. При локална инфекция, например инфектирана порезна рана, лимфните възли в съседство със засегнатата област могат да се увеличат.
Проблемът най-често се предизвиква от вирусни инфекции при настинка, грип и възпалено гърло. Той е и главен симптом на инфекциозната мононуклеоза, която е вирусно заболяване. Увеличаването на лимфните възли може да се дължи на бактериална инфекция, например на гьрлото, а в редки случаи на рак на кръвта или на лимфната система.

ПРОФИЛАКТИКА
Вземете мерки за предпазване на организма от инфекции, които могат да доведат до увеличение на лимфните възли.
• Консумирайте храни, укрепващи имунната система, т. е. богати на фолиева киселина, флавоноиди, мед, йод, желязо, магнезии, селен, цинк, незаменими мастни киселини, лецитин, бета-каротин и витамини от групата В, витамин С, D и Е
• Ограничете приема на рафинирани въглехид-рати като захар и бяло брашно.
• Правете редовно физически упражнения, за
• да повишите имунитета си.
• Избягвайте алкохола и цигарите.

ЛЕЧЕНИЕ
• Осигурявайте си достатъчно почивка и сън.
• Всеки ден яжте суров чесън.
• Приемайте ехинацея и/или ципесто сграбиче или гьби шиитаке, които укреиват имунната система. Екстракт от плодовете на бъз или хидрастис помагат в борба с инфекциите.
• През първите 1-2 дни налагайте студени компреси върху засегнатата област. След това я затопляйте периодично, например с термофор, докато симптомите изчезнат.

КОГА ДА ПОТЬРСИТЕ МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ
• Ако леко увеличените лимфни възли останат подути по-дълго от седмица.
• Ако след 3 дни лимфните възли продължа-ват да се подуват или стават по-чувствителни при допир.
• Имате висока или упорита температура.
• Появяват се главоболие, болки в мускулите или в корема, жълтеница, обрив или бактериална инфекция, например ангина (възпалени сливици).

--- Край на цитат ---
http://www.lekar.bg/news-56/info-420
От ехографско изследване може да се установи дали възела е капсулиран. Ако е капсулиран - той може да се отстрани оперативно.

katia:
  Значи аз казах на личния ми лекар за лимфния възел и той каза, че не е НИЩО, ама НИЩО СЕРИОЗНО!
  Направи ми всички изследвания за уши-нос-гърло и каза, че нещата са добре и да не го мисля повече и това е!
  Щял така да си остане този възел най-вероятно, не можело да е злокачествено.
  Но аз сега като чета какво предизвиква Интерферона и реших, че може да има някаква връзка с лечението, което съм провела и да е злокачествено.
  Но лимфният възел не е болезнен при натиск, така че сигурно се притеснявам напразно.
  Личният ми лекар се чуди как може толкова здрава жена като мен да се безпокои за здравето си - според него съм напълно здрава.
  Затова не съм ходила на други консултации с други лекари.

Vancheto:
Катя, Здравей :)
Мисля, че сега е момента/след като ходи вече на лекар/да те успокоя.
И аз имам подут лимфен възел на врата, неболезнен.Така е откакто се помня.....Искам да кажа, че не помня вече откога, но със сигурност много преди да чуя за хепатит и лечение с интерферон.
Понякога като ме натисне някой вирус или ангина се увеличава повече, после намаля и така...........
Въобще не съм му обръщала внимание, но сега ти като спомена се сетих да се пипна по врата и......почти не го напипвам.Явно на мен интерферона в това отношение ми действа по друг начин.
Докато щитовидната ми жлеза определено се увеличи.

Най-добре,Катя, спри да се оглеждаш и опипваш.Ако си много притеснена посети хематолог и после :whistle:
Все пак лято е  :fun:  Не го пропускай   :flowers:

katia:
Но може и да е нещо сериозно, а личният ми лекар да не знае.

Например тук http://www.lekar.bg/news-28/info-1698 пише, че подутина в областта на шията - уголемени лимфни възли може да е симптом на рак на ларинкса.

katia:
    Здравейте!

Ходих на хематолог и се оказа, че не е нищо сероизно.
  И това на шията не било лимфен възел, а дял  от слюнчестата жлеза.

Явно нямам чак толкова много "странични ефекти" от Интерферона, както си мислех.  :)

Благодаря на тези, които ми писаха.
  Сърдечни поздрави:
  Катя.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия