Тест за HCV?

Автор Тема:  Тест за HCV?  (Прочетена 5703 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен LaSombra

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 54
    • Профил
    • Размисли на Сянката
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
  • Статус: Хроничен хепатит C
Тест за HCV?
« -: Юни 28, 2008, 20:05:51 »
Знаете ли къде в София правят безплатни тестове за HCV антитела (онези с лентичките, дето се чака само 3 минути)? Приятелката ми иска да се изследва, а и на мен ще ми е по-спокойно да знам че й няма нищо. В центъра по наркомании на Пиротска знам че правят комплексни тестове, но там се чака по една седмица за резултати. Момичето е страшно притеснително и сигурно ще се побърка докато излязат резултатите.  :scream:

А и друго... Да имате представа дали тия тестови лентички се продават в някоя аптека?
"Ако държиш всичко под контрол, значи не караш достатъчно бързо"
Стърлинг Моc

Неактивен Кали

• Немедицинско лице
  • Публикации: 50
    • Профил
  • Резултати: Успешнo
Re: Тест за HCV?
« Отговор #1 -: Юни 28, 2008, 20:34:17 »
                  Здравей,
       Не разчитай на тези тестове.Моята съпруга се изследва с такъв тест за HCV и и казаха може и да имате,а може и да нямате.Моят съвет е да се изследва с друг вид тест за да сте сигурни.

Калин

Неактивен LaSombra

• Немедицинско лице
    • Профил
    • Размисли на Сянката
« Отговор #2 -: Юни 28, 2008, 20:42:07 »
Да де... то ако е положителен, може да е грешка, но ако е отрицателен, не може да е грешно отрицателен. Поне да знаем дали има смисъл да си прави по-сериозен тест
Стърлинг Моc

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Резултати: Успешнo
« Отговор #3 -: Юни 29, 2008, 10:02:01 »
В Кандиларов и ЦИБАЛАБ може да се пусне изследване за anti-HCV, което може да излезе още на същия ден. Поне при изследване в "Кандиларов" съм виждал, че е излизало на същия ден. Почти съм сигурен, че и в ЦИБАЛАБ ще е така.
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен kristiyan

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 11
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
« Отговор #4 -: Юни 29, 2008, 11:16:06 »
    Да де... то ако е положителен, може да е грешка, но ако е отрицателен, не може да е грешно отрицателен. Поне да знаем дали има смисъл да си прави по-сериозен тест

LaSombra, твърдението ти звучи като изказано с несигурност. Спомням си, че докато събирах информация след моят позитивен тест с лентички, прочетох на едно място че има тестове които са false-negative, т.е. показват че нямаш Hepatitis C, но всъщност да имаш. За това два независима теста незаивисмо от резултата на първия са (Според мен) задължителни.

За теб специално разрових в мрежата и бързо-бързо с Google открих два достоверни източника които да цитирам.

Според страницата на националната програма по Хепатит-Ц на Американска правителствена служба (http://www.hepatitis.va.gov/vahep?page=test-01-12):
    Цитат
    Can I have a 'false-negative' result?

Yes. This is also rare, but a "false-negative" test means your results suggest that you have not been exposed to hepatitis C, when in fact you have been. One reason someone could have a false-negative result is that they have been infected with hepatitis C recently and haven't developed enough antibodies for the test to detect them.

Както и според друга: Американска национална агенция (http://digestive.niddk.nih.gov/ddiseases/pubs/chronichepc/):
    Цитат
    More sensitive and less expensive assays for measuring HCV RNA and antigens in the blood and liver are needed. Although current tests for anti-HCV are quite sensitive, a small percentage of patients with hepatitis C test negative for anti-HCV (false-negative reaction), and a percentage of patients who test positive are not infected (false-positive reaction). Also, there are patients who have resolved the infection but still test positive for anti-HCV. Convenient tests to measure HCV in serum and to detect HCV antigens in liver tissue would be helpful. Clinically, noninvasive tests such as ultrasound elastrography that would reliably predict liver fibrosis would be a very valuable advance.

В обобщение:

• Негативен резултат може да се получи когато заразяването е скорошно, и тялото още не е развило анти-тела които теста да засече. (в такъв случай повторен тест е задължителен след поне още 3 месеца)
    • Положителен резултат може да се получи когато заразяването отдавна е отшумяло и организма се е само-излекувал, но анти-телата са останали като ехо от артилерия на имунната система. (нещо като натурална ваксина)
    [/li]
    [/list]

:browse:
    В същото време аз изобщо нямам доверие на тези тестове с лентичките, тъй като те представляват лакмусова хартия която съдържа химикали които се предполага да реагират на определени съставки в кръвта. Често сред тези лентички има дефекти или в кръвта има подобна аномалия която подвежда лакмуса да реагира позитивно. Знам от приятелката си, че тестовете за бременност които действат на същия принцип също не могат да бъдат на 100% достоверни.

Моят съвет е - направете два независими теста от две различни лаборатории като поне единия изследва подробно кръвната картина.
    « Последна редакция: Юни 29, 2008, 11:29:23 от kristiyan »

Неактивен LaSombra

• Немедицинско лице
      • Профил
      • Размисли на Сянката
    « Отговор #5 -: Юли 01, 2008, 19:48:12 »
    Е аз съм запознат с това, което си ми изровил от Гугъл. Все пак с нея сме заедно от година и половина, така че евентуално заразяване няма да е било скорошно. Е както и да е, днес ходихме в центъра по наркомании. Там правят комплексно изследване за Хепатит С и В, СПИН и сифилис и е безплатно. След една седмица ще видим резултатите.
    Стърлинг Моc

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007