Автор Тема:  HCV TMA  (Прочетена 2672 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mitko chi

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 56
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Статус: Хроничен хепатит C
HCV TMA
« -: Юли 12, 2008, 04:27:30 »
Искам да питам има ли вече в България HCV TMA тест за вирусно натоварване?
TMA теста е с чувствителност 5 IU/mL, а PCR-а е с чувствителност 10 IU/mL. Чеотх, че от хората на лечение с отрицателен PCR, 6% дават (+) TMA. И ако имаш (-) TMA, вероятността да не се върне вируса нараства, не помня точните цифри.
Аз като бях при Кацаров миналото лято, той ми каза, че очакват такива машини точно от USA.
Затова ми е интересно има ли някой, който да си е правил TMA. Аз ще се опитам да си направя след 24-тата седмица, вместо PCR.

Чао засега!
« Последна редакция: Юли 14, 2008, 18:14:26 от Радослав Русинов »

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Re: HCV TMA
« Отговор #1 -: Юли 14, 2008, 18:28:40 »
Аз не съм си правил такова изследване, не съм и чувал някой в България да си го е правил.
Ще ни е интересно някой да сподели опит, или пък да каже дали случайно в България вече има лаборатория, която да може да го прави.
Ето съвсем малко информация за този тест:
Цитат
HCV Viral Load Tests
...
TMA (Transcription-mediated amplification) – The TMA test is also a test that measures the HCV RNA in a blood sample. This test can measure very small amounts of virus (as few as 5-10 IU/mL).
...

Ето и цитат от едно интересно изследване /на тези, които им е интересно, препоръчвам да го прочетат цялото/:
Цитат
HCV RNA detection by TMA during the hepatitis C antiviral long-term treatment against cirrhosis (Halt-C) trial

...
Improved analytical sensitivity of the TMA assay has been reported by several laboratories.[11-13] Positive TMA results at the end of treatment (week 48, or W48) have improved the identification of patients who subsequently relapse.[9][14-16] However, the clinical usefulness of the TMA assay over less sensitive PCR-based qualitative assays in monitoring responsiveness to interferon alpha-based treatment regimens at other time points is less clear. We sought to determine whether TMA testing during therapy could more accurately predict SVR to peginterferon and ribavirin therapy compared to a standard, less sensitive PCR-based HCV RNA assay.
...

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007