На една от срещите ни коментирахме,че някои лекари не препоръчват честата употреба на спанак и лапад,защото имали високо съдържание на желязо,а черния дроб не трябва да се натоварва с него.А така и нямам логично обяснение защо отричат и морковите,ряпата,червеното цвекло и зелето!-може би от гледна точка че са кореноплодни и е възможно да са натоварени с нитрати и неполезни вещества от почвата.
След като спомена за желязото ме накара да се поровя малко повече по темата. Има изследвания, които са установили връзка между развитието на хроничния хепатит C и натрупването на повече желязо в организма. Установено е, че част от хората с хроничен хепатит C имат повече натрупано желязо в организма, и също е открита връзка между това как отговарят на интерфероновата терапия хората с хроничен хепатит и имащи натрупано желязо в организма си - те отговарят по-лошо на такава терапия.
Доц. Антонов също спомена за връзка между натрупването на желязо в организма и развитието на болестта и затова те прилагат кръвопускане с цел да се забави развитието на болестта. Доколкото разбирам, става въпрос по-скоро за хора, които са с по-напреднало увреждане на черния дроб. Хората, които имат прекомерно натрупване на желязо в органите, страдат от
хемохроматоза. Доколкото разбирам, повишената концентрация на желязо е симптом при чернодробната цироза.
Затова е важно да се спомене /нещо, с което и аз не съм бил наясно/, че хората с хронични хепатити, е хубаво да се изследват за това дали не страдат от прекалено натрупване на желязо. Изследванията
включват: изследване за желязо в кръвта, желязо свързващ капацитет (ЖСК), трансферин и феритин.
В случаи, че някои установи прекомерна концентрация на желязо, тогава трябва да се види дали не е добре да се направи нещо, за да се намали количеството на натрупаното желязо.
Още нещо по темата хемохроматоза и хроничен хепатит C:
HealthWise: Iron Overload
...
Why is this important to people living with hepatitis C? Researchers are interested in the relationship of iron overload in people with HCV. It would seem that liver disease would be more likely to progress in patients who have both conditions. Some studies have come close to staking that claim. However, the current research findings are inconclusive and open to debate. What we can agree upon is that iron overload, with or without HCV, is a potentially serious condition. Diagnosis and early intervention can prevent disease progression.
...
Въпросът е: дали количеството на желязо в храната влияе на натрупването на желязо в организма при хора с хронични хепатити? Според едно изследване:
Effect of a Low Iron Diet in Chronic Hepatitis C има такава открита връзка, но искам да кажа, че това все още е противоречив въпрос и няма еднозначно мнение по тази тема.
В публикация, излязла през 2008 година в списанието по Хепатология /Journal of Hepatology/, което се издава от Европейската Асоциация за Изучаване на Черния дроб /EASL/, се казва, че има връзка /но доста слаба/ между количеството на натрупано желязо /при хората с хемохроматоза/ и приема на желязо в храната:
Iron and the liver: Update 2008
...
4.1.1.1. Diet. A significant but weak correlation was found between serum ferritin levels and haem dietary intake in haemochromatotic subjects [51], especially in menopausal women [52]. In addition, the amount of iron to be removed annually in order to maintain low body iron stores has been shown to be slightly lower in haemochromatotic patients who regularly drink tea – which decreases iron absorption – than in those who do not [53]. These data suggest that diet has a relatively modest influence on iron stores in the haemochromatotic patient.
...
Така, че според мен, когато говорим за натрупване на желязо, е по-правилно да говорим за хора, при които то е установено и едва след това да говорим за това как влияе то върху състоянието им, и как влияе желязото в храната върху натрупването на желязото в органите. Хора с хемохроматоза биха се повлияли много по-малко от намаленото количество на желязо в храната, отколкото от чести кръвопускания, които може да са много ефективни в този случай.
По въпроса за яденето на подправки, лапад и подобни, смятам, че трябва да се каже, че никъде няма и никой лекар не препоръчва драстични диети и човек не трябва да залита. Когато човек е с хроничен хепатит може да яде кажи-речи всичко без проблем, като по-сериозен хранителен режим се налага най-вече при хората с цироза.
Ако човек се храни сравнително здравословно, мисля че това е достатъчно.
Виждам, че всички които са с хепатит изключително много се интересуват от това каква диета трябва да спазват, затова ще продължавам да задавам този въпрос на хората, които интервюираме и се надявам да натрупаме още повече мнения в тази посока.
Според мен най-важното е да не се залита, защото както виждате няма нищо доказано, което чак толкова да вреди на черния дроб и да изисква спазването на строга диета.
Поздрави,
Радо