Автор Тема:  Моля за съвет?  (Прочетена 18353 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен hope

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
Моля за съвет?
« -: Май 11, 2007, 15:59:10 »
Здравейте,
Може би прибързвам като пиша тук, но моят случай е следния:
Направих си профилактично изследване и изведнъж се оказа, че стойността на АлАТ е 73 при граница 49. S-Cl има стойност 117 при граница 115.

Назначиха ми кръвна проба за хепатит (не знам кой точно или може би изследването е общо и за трите хепатита А,В,С).
Днес си взимам резултатите от изследването и ще разбера дали имам хепатит.

Междувременно на ехограф ми казаха, че черния ми дроб е малко увеличен, но никога не съм имал проблеми със здравето, никога не съм се чувствал дискомфортно или каквото и да било.

Предписаха ми две лекарства. Трябвало да ги пия независимо, дали имам положителна или отрицателна проба.
Лекарствата (поне доколкото ги разчитам от рецептата) са: Ugalon и Transmetil
Трябва да ги пия в продължение на един месец.

Четох от форума, че повечето лекарства съдържали някакво вредно вещество за черния дроб. Предписаните ми лекарства (още не съм ги купил) дали ще помогнат или съдържат същото вещество (не се сещам точно името му) и да изчакам нормалнизиране на АлАТ -а от самосебе си чрез диети?

Много съм объркан и вероятно не съм се изказал, добре, но ми кажете каквото сметнете за добре. Виждам, че сте много хубави хора, които знаят как да се поддържат. :)

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5566
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Re: Моля за съвет?
« Отговор #1 -: Май 11, 2007, 17:08:40 »
Здравей,
Съставката, която имаш предвид сигурно е ибупрофен, за нея си говорихме в един от постингите. Тя се използва като основна съставка при много болкоуспокояващи, но не мисля че в тези лекарства има такава съставка.
Не съм се сблъсквал с нито едно от двете, но като се порових в интернет открих информация за Transmetil, ето малко извадки от тази страница: Knoll Pharmaceutical:TRANSMETIL
Цитат
Показания

Лечение на интрахепатална холестаза при прецироза и цироза.

Лечение на интрахепатална холестаза при бременни.

...

Интрахепатална холестаза

Интрахепаталната холестаза е възможно усложнение на острите и хронични чернодробни заболявания и може да се развие независимо от тяхната етиология. При тези заболявания има намаляване на жлъчната секреция, последвано от натрупване в тялото на вещества, които при обичайни условия се елиминират с жлъчката, а именно билирубин, жлъчни соли, ензими.

Клинично интрахепаталната холестаза се манифестира със симптоми като жълтеница и/или сърбеж. Биохимичната й картина се характеризира с повишаване в кръвта на жлъчните компоненти (главно тоталния и конюгирания билирубин и жлъчни соли), както и на каналикуларните ензими (алкална фосфатаза и гама-глутамил-транспептидаза).

Тъй като адеметионинът преодолява метаболитния блок, дължащ се на намалената активност на адеметионин-синтетазата, прилагането му подпомага възстановяването на физиологичния антихолестазен механизъм.

Чрез различни експериментални модели е доказано, че антихолестазната активност на адеметионин е свързана с:възстановяващия ефект върху микрофлуидитета на цитоплазмената мембрана посредством адеметионин-зависимата синтеза на мембранните фосфолипиди (намалено съотношение холестерол/фосфолипиди) и преодоляване на метаболитния блок на транссулфонирането, с което се улеснява синтезата на тиолови групи, участващи в ендогенните дезинтоксикационни процеси.

Доколкото мога да видя, това лекарство си е насочено към възстановяване на черния дроб, така че мисля че няма за какво да се притесняваш. В момента имаш повишени чернодробни ензими и то може би ще помогне на черния дроб.
Относно другото лекарство Ugalon, сигурен ли си че това е точното му наименование, защото в интернет нищо не излиза за него.

Според мен докато не ти излязат изследванията не трябва да се притесняваш за това какво трябва да правиш ако някое от тях е положително. Това, че ензимите ти са повишени, не значи че непременно имаш хепатит, може да е нещо временно, някаква реакция на черния дроб от използвани лекарства в последно време или нещо друго, което ще отшуми.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен hope

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #2 -: Май 11, 2007, 17:30:25 »
Точно ибупрофен имах предвид. Много благодаря за информацията по лекарството.
Вярно, че още не съм видял резултата (ще го взема точно в 18:00), но може би имах подсъзнателно нужда от кураж.
Когато ми казаха, че трябва да се излседвам за хепатит, си мислех, че е стандартен хепатит, които хората изкарват, лежат може би в болница и оздравяват. Нямах и най-малката представа, че има хепатит А,В,С - още повече, че хепатит С е много сериозен, да не кажа неизлечим - поне така ми изглежда от теми, които чета тук.

Днешния ден ми е направо ужасен. Сега разбрах, как само един ден може да обърне живота наопаки - просто един миг. Може и да не съм болен (тъй като още не знам резултатите), но толкова отпаднал и депресиран не се бях чувствал от години.

Благодаря за подкрепата, Радо !!!! Още тази вечер ще напиша какъв е резултата от изследването.

ПП: различни изследвания ли трябва да се правят за трите хепатита, или проверяват едновременно за всички с едно взимане на кръв?

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #3 -: Май 11, 2007, 17:39:55 »
Благодаря ти :), моят съвет е все пак да се опиташ да се успокоиш и да не му мислиш докато не излязат изследванията.
Да, отделни изследвания са, но не знам дали с една проба могат да направят и трите изследвания. На мен например, когато ми взимаха кръв за пълна кръвна картина и за чернодробни ензими ми взимаха две проби. Не знам на теб кои са ти пуснали, но ти като ги вземеш ще пишеш и ще ги видим :)

Неактивен Stefan

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 175
    • Профил
« Отговор #4 -: Май 11, 2007, 19:08:00 »
zdrasti,

pishi kato izliazat izsledvaniata, az nishto neznam za tezi lekarstva koito sa ti predpisali, no puk ibuprofen se prodava tuk v magazinite vmesto aspirin/paracetamol. ima sashtoto deistvie i ne e osobeno vreden za 4ernia drob. dokolkoto znam toi se razgrajda po drug nachi. na men mi kazaha 4e moga da go pia dokato sum na lechenie ot hepatit c, koeto znachi che ne e opasen, razbira se ako ne prekaliavash. az obache pia edno drugo - kazva se Tylenol, koeto mai e kato paracetamol, to e nai preporachvano dokato sum na lechenie.

Неактивен hope

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #5 -: Май 11, 2007, 19:19:11 »
Здравей, Радо.
Взех си изследването - резултатът е отрицателен, и на двете - хепатит В и хепатит С.
Просто нямам какво да кажа.

Днес, за 8 часа си мисля, че разбрах какво е да си от другата страна на нещата. Или поне усетих какво е да съм близо до тях .... трудно ще го изразя с думи....

Радвам се все пак, че се случи така, че да попадна на този форум. Сега знам повече за хепатита, ще се пазя повече и няма да си възприемам здравето като даденост.

Сега наистина чувствам прилив на енергия, което за пореден път ми доказва колко е важно да мислиш позитивно. Едвард беше пуснал една тема тук - прочетох и нея - радвам се, че има хора, които се подкрепят и се откъсват от изнервящото и съсипващо ежедневие, което пречи да видим колко хубави неща има в живота и колко кратък може да бъде той.

Благодаря още веднъж за информацията за лекарството - днес ги купих и двете Transmetil и Legalon (е било другото). Прочетох брошурките - ти се оказа прав - те са за възстановяване на черния дроб.

Благодаря за всичко. Макар и кратка, нямаш представа колко ползотворна беше тази среща за мен.

Успех на теб и на всички (макар, че не се познаваме, а само запомних прякорите на различните постове).
Благодаря :)

Неактивен hope

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #6 -: Май 11, 2007, 19:22:54 »
Здравей Стефан,
успя да пуснеш пост преди мен :) затова обръщам внимание, че го прочетох, май съм отговорил на въпросите ти :) без да предполагам, че през същото време си писал и ти. :)

Лечението ми с тези две лекарства е за месец. За да влезе в норма АлАТ, поне така каза лекарката.

:)

Неактивен pumuckl

• Публикации: 150
  • Acute
    • Профил
  • Вид лечение: Спонтанно излекуване
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Недиагностициран/а
« Отговор #7 -: Май 11, 2007, 19:36:17 »
A по принцип пиеш ли?
Алкохол де...?

Иначе аз съм пил Трансметил месец и половина и то след прекаран супер-тежък хепатит Б. Тоя лекар дето ти е изписал Трансметил за два месеца, само заради повишен АЛАТ не си поплюва.

Може би се е уплашил заради увеличения размер на дроба ти, но Трансметила е един от най-скъпите хепатопротектори на нашия пазар. Прави си сметката.

Ако пиеш редовно, това ще обясни увеличението на черния ти дроб, защото ако не е от хепатит, може да е от още доста неща, но най- вече алкохола.

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #8 -: Май 11, 2007, 20:12:28 »
Здравей, Радо.
Взех си изследването - резултатът е отрицателен, и на двете - хепатит В и хепатит С.
Просто нямам какво да кажа.

Днес, за 8 часа си мисля, че разбрах какво е да си от другата страна на нещата. Или поне усетих какво е да съм близо до тях .... трудно ще го изразя с думи....

Радвам се все пак, че се случи така, че да попадна на този форум. Сега знам повече за хепатита, ще се пазя повече и няма да си възприемам здравето като даденост.

Сега наистина чувствам прилив на енергия, което за пореден път ми доказва колко е важно да мислиш позитивно. Едвард беше пуснал една тема тук - прочетох и нея - радвам се, че има хора, които се подкрепят и се откъсват от изнервящото и съсипващо ежедневие, което пречи да видим колко хубави неща има в живота и колко кратък може да бъде той.

Благодаря още веднъж за информацията за лекарството - днес ги купих и двете Transmetil и Legalon (е било другото). Прочетох брошурките - ти се оказа прав - те са за възстановяване на черния дроб.

Благодаря за всичко. Макар и кратка, нямаш представа колко ползотворна беше тази среща за мен.

Успех на теб и на всички (макар, че не се познаваме, а само запомних прякорите на различните постове).
Благодаря :)

Успех от мен :) Радвам се че новините са хубави :)

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #9 -: Май 11, 2007, 20:18:43 »
zdrasti,

pishi kato izliazat izsledvaniata, az nishto neznam za tezi lekarstva koito sa ti predpisali, no puk ibuprofen se prodava tuk v magazinite vmesto aspirin/paracetamol. ima sashtoto deistvie i ne e osobeno vreden za 4ernia drob. dokolkoto znam toi se razgrajda po drug nachi. na men mi kazaha 4e moga da go pia dokato sum na lechenie ot hepatit c, koeto znachi che ne e opasen, razbira se ako ne prekaliavash. az obache pia edno drugo - kazva se Tylenol, koeto mai e kato paracetamol, to e nai preporachvano dokato sum na lechenie.
Аз не мога да се съглася за ибупрофена, макар че не мога да го докажа смятам, че ибупрофена вреди на черния дроб. Единствената статия, която съм открил в подкрепа на това е тази статия Ibuprofen-Induced Hepatotoxicity in Patients With Chronic Hepatitis C
Преди време точно след провеждане на едно лечение, базирано на лекарство с ибупрофен получих много силна стомашна реакция и тогава всъщност ми откриха, че имам хепатит. Така, че от друга страна беше добре, че тогава се лекувах с ибупрофен.

Неактивен hope

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #10 -: Май 11, 2007, 23:40:51 »
Здравей Pumuckl,
Най-интересното е, че на 24 години за пръв път си дръпнах от пура, никога преди това не бях пипал цигара..... аналогично..... първото, което пих е бира - преди 3-4 години. От тогава се случва да пия чаша бира или малка водка на някое събиране - а тези събирания стават рядко. Вкъщи пия чаша бира веднъж седмично.... :) чак да те хване срам пред приятели, че не пиеш :)

Бях чувал, че има хора, които никога не са пили и развиват болести, като все едно цял живот са били пияници..... дори се стреснах, че и при мен ще стане така - не, пия (или поне не колкото всеки мъж ;)  - не пуша,..... е, по жени ходех :) и накрая ще вземе да ми се съсипе черния дроб, при все, че не съм пил :)

Е,.... за щастие ..... резултатите са отрицателни наистина. От днес съм по-нов човек :)

Неактивен pumuckl

• Acute
    • Профил
« Отговор #11 -: Май 12, 2007, 09:06:45 »
Eнзимите може да са ти завишени от някое по-мазно ядене примерно, а черния ти дроб може да си е голям по природа. Мене така ми каза една гастроентероложка веднъж...Че някои хора си имат по-големи дробове.

Щом не пиеш и нямаш хепатити:)

Пий си Трансметила, той е качествено лекарство без почти никакви странични ефекти. Малко е скъпичко, но лошо няма. Сигурно след месец ще си като нов.

И Пази диета щадяща дроба през това време.

Успех.

Неактивен tanq

• Немедицинско лице
  • *
  • Публикации: 14
    • Профил
« Отговор #12 -: Май 14, 2007, 17:32:36 »
zdravei hope
mnogo se radvam 4e ne si bolen
no za da ne ti se slu4i nikoga ti prepora4vam da si napravi6 vaksina za hepatit B ( za C nqma takava dokolkoto znam), a sa6to i za hepatit A ot koito moje6 mnogo po-lesno da se zarazi6
pojelavam ti da ti se vazstanovi droba barzo i da nqma6 nujda nikoga ve4e ot takiva forumi

Неактивен hope

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #13 -: Май 15, 2007, 12:44:05 »
Здравейте,
Ами относно диетите - вече пия само вода, спрях безалкохолните и соковете(или поне съм ги ограничил до минимум).
Иначе винаги съм ял чисто месо - не обичам жилките, сланината и т.н. Което е най-интересното, че дори на пържолата като видя, че има леко мазно и го изрязвам с ножа. Просто не съм свикнал да ям мазно :)
Иначе признавам, че ям доста захарни изделия - но не знам дали това се отразява на черния дроб или е от значение само за диабета.
За ваксината против хепатит В - може да си направя скоро. Каква е нейната цена ориентировъчно?

Неактивен pumuckl

• Acute
    • Профил
« Отговор #14 -: Май 15, 2007, 18:55:19 »
80 лв

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007