Юли, реших да преместя поста ти в този раздел, защото тук обсъждаме диетите, надявам се не е проблем
Имам едно питане, защо не трябва да се пие газирано безалкохолно при хроничен хепатит C ?
Тук се отваря пак една много дълга и доста субективна тема
Имаше доста дълга дискусия и в този пост:
Да се спазва ли диета и каква да бъде тя?Аз съм от тези, коит подкрепят по-умереното спазване на диета и затова веднага пускам два цитата в моя подкрепа от любимия източник HCVAdvocate.org:
Most people with hepatitis C do not require a special diet unless their liver is so damaged that it can not function very well.
In the past, diet modification was seen as an important part of liver disease management; this is less true today.
Тук слагам и линк към един нелош документ:
Nutrition and Hepatitis CТова, което твърди той се доближава и до моята гледна точка:
Recent data suggest that steatosis (fatty infiltrates of the liver) contribute to liver disease progression and lower HCV medical treatment response. Poor diet and little or no exercise greatly contribute to the formation of steatosis.
Therefore it is recommended that people with hepatitis C eat a healthy, well-balanced diet, drink plenty of clear fluids, engage in moderate exercise and get plenty of rest.
Всички неща, които споменаваш за белтъчините сигурно са така:
А ЗА БЕЛТЪЧИНИТЕ ВИЖТЕ ОЩЕ КАКВО ПИШЕ:
Завишеното приемане на белтъчини, особено животински, претоварва организма с екстрактни вещества /крайни продукти в азотния метаболизъм/, които увреждат функциите на черния дроб и бъбреците, въздействат негативно върху нервната и сърдечно - съдовата система.
Също и това, което казва Емо:
Това което може да направиш е да избягваш консумацията на газирани напитки, концентрати, пържени храни, яйцца(жълтъци), гъби...Да консумираш по възможност повече плодове зеленчуци всякакви и в нормални количества. Най-полезен се води един зеленчук артишок (съдържа цинарин - уникално активно вещество намиращо се само в него), но не е разпространен в България, има го само на таблетки като добавка. Другото което знам е че не трябва да лишаваш черния дроб от въглехидрати.
Трябва да се спазва режим на хранене, но не трябва да се прекалява. Науката се развива с такива бесни темпове, че всеки ден се отричат или препоръчват консумацията на определен вид храни при различни социални, болестни,възрастови и др. групи.
Например доскоро се смяташе, че печенето на скара е много полезно, но последни проучвания показват че е канцерогено.
Това, което аз смятам е че човек, който има хроничен хепатит и не е достигнал сериозно увреждане на черния дроб има още една причина да се опитва да спазва някаква здравословна диета без това да е абсолютно задължително. Всеки човек, който има сериозно увреждане на черния дроб задължително трябва да спазва диета.
Всички с хроничен хепатит трябва да избягват употребата на алкохол, който не би трябвало да се употребява в никакъв случай при хора със силно увреден черен дроб.
Целта на една такава диета е да помогне на черния дроб и да не го натоварва излишно, но това не може да спре увреждането, нито да изчисти вируса от тялото, т.е. за мен тя може да има само поддържаща функция и да стабилизира състоянието на черния дроб като цяло.
Както се вижда от цитата малко по-нагоре, диетата може да помогне да се намалят мазните отлагания в черния дроб /които се виждат при преглед с ехограф/, чието наличие би могло да засили чернодробното увреждане и да намали вроятността от положителен отговор при едно лечение. А т.нар. мазен черен дроб се получава именно при нездравословно хранене и лиспа на спортна активност. Пак според мен, въпреки че наличието на такива мастни отлагания в черния дроб биха могли да окажат някакво влияние не мисля че то може да има решаващо значение при едно лечение например, а би могло да има само допълнително въздействие.
Затова всеки трябва да вземе сам за себе си решение и да прецени кое от всичките тези изисквания да спазва. Съставянето на абсолютна стриктна диета и спазването и до най-малката подробност означава, че човек казва "Аз съм болен" и живее с тази мисъл, което го прави два пъти по-болен според мен.
Ако някой иска да спазва диета то трябва да го прави, защото иска да живее здравословно и да се чувства по-здрав и свеж, а не защото е болен и така трябва. Мисля, че различната гледна точка е важна в този случай.
Спортуването в умерени граници също е един чудесен начин човек да се чувства свеж и в кондиция и точно това трябва да е причината да го прави.
Това, което искам да кажа е че по отношение на диетата не трябва да се изпада в крайности а да се намери подходящия баланс така че да може да се спазва една нормална здравословна диета, която не изисква огромни усилия, както и да се спортува умерено.
Това същото бих го препоръчал на всеки един човек и то няма нищо общо с хепатита
И накрая още един цитат от статия във вестник "Сега" от август месец миналата година, в която от редакцията са се обърнали към проф. Чернев с въпроси за спазването на диета при болните от хепатит:
Никакви диети при хепатит
...
Обикновено диетите се налагат, за да не се товари допълнително увреденият от хепатита черен дроб. "Това е старо и дълбоко погрешно схващане. От 30 г. е доказано, че и при хроничните, и при острите чернодробни заболявания, и при възстановителния период храненето трябва да е нормално - с нормално съотношение на белтъци, масти и въглехидрати", казва експертът. Според него сериозните ограничения само нарушават качеството на живот на пациентите. "Ограниченията не са добри за черния дроб, тъй като органелите в клетките му са изградени от т.нар. липополизахариди, които са много богати на липиди. Когато тези структури са нарушени от болестта, имат нужда от нормално количество животински и растителни мазнини - за да могат да регенерират бързо и черният дроб да оздравее бързо", обяснява проф. Чернев. Така ограничителната диета води до по-бавно оздравяване на органа.
Диета не бива да има дори при по-тежките хепатит В и С. И в остър, и в хроничен стадий пациентите могат да ядат всичко, обяснява лекарят.
Единственото забранено е алкохолът - не бива да се пие няколко месеца след преболедуването от хепатит А. А при хроничните хепатити - В и С, и цироза е забранен до живот. При хепатит не бива да се пият и антибиотици от групата на тетрациклините, амиотарон за сърдечно-съдови болести. "По принцип черният дроб се уврежда от доста лекарства, но всички увреждания са остри - след спиране на лекарствата дробът се възстановява бързо", казва проф. Чернев.
...
Ако някой иска да научи още повече за диетите при хепатит C /за употребата на захар, кофеин и т.н./ може да ползва този източник, който е събрал статии от много сайтове по темата:
Nutrition for HepC. Мога да препоръчам
сайта на Дженис - много е ценен, защото е нещо като портал, който се опитва да събере цялата информация за хепатит C на едно място. Винаги, когато търсите отговор на някой специфичен въпрос можете да се поровите за конкретна статия по въпроса в него, има голям шанс да откриете нещо което да ви помогне много и да ви отговори на много въпроси.
Поздрави,
Радо