Последни публикации

Страници: [1] 2 3 ... 10
1
Общи теми / Re: Силови тренировки при хроничен хепатит
« Последна публикация от positivevibes - Август 02, 2021, 23:10:23 »
Благодаря за включването, Христо!
Всъщност аз не живея в Бг и тук сме на студена вълна, така че тренировките действат загряващо. Но скоро живот и здраве ще си дойда малко и аз на жега.  :mocking:
Ще изпробвам сега да видя дали ще има разлика при мен, надявам се нивата да се нормализират. И да, най-вероятно ще е добре така или иначе да намаля интензивността на тренировките или поне честотата. Но докато не затихне вируса не ми се иска да го напрягам излишно.
Изключително рядко си позволявам да пия, то така или иначе не е полезно, но за тренировките не знаех, че не са препоръчителни също. Едва ли постоянно повишен Алат дори и поради различни причини е добра идея при чернодробно заболяване.
2
Аз все не смея да пиша, да не разваля нещо - уж не съм суеверен (по-скоро вярващ), ама все пак да си кажа, че ми мина операцията преди повече от месец, махна аденома, калция ми е вече в норма, паратхормона също, намерих страхотен доктор (Калин Видинов) който уж е в Майчин дом, но ми препоръча операцията да е в Софиямед - радвам се, че избрах този метод (минимално инвазивен), не само условията са по-добри, но и по-евтино ми излезе и отделно трябваше да си правя сума ти изследвания в майчин дом, преди приема, а в Софиямед всичко ми го направиха на място. Така, че ако някой има проблем с щитовидна/паращитовидни жлези, това е хирурга, млад и умел, напред с материала, супер лесна комуникация.
Все още се възстановявам, но мисля, че съм по-добре. Взех и да качвам кила, преди все слабеех, явно от прекомерното изливане на течности във и извън мен ;)
Всъщност ме хвана голям глад напоследък и все тъпча боклуци, ензимите ми уж в норма, но май нещо съм гъбясал - по-скоро по метода на изключването остана проблема с обложения ми език и подуването след хранене, газове чат-пат и то след ядене на тестени неща и сладки неща. При все че кръвната ми захар е ок, реших че най-вероятно имам кандида - та мисля да реша сега и този проблем, но май не ми е до диети и се чудя дали Нистатин би ме влошило, уж не влияел на черния дроб... ако някой има опит с това лекарство ще се радвам да сподели.
3
Общи теми / Re: Силови тренировки при хроничен хепатит
« Последна публикация от hristo_gb - Юли 28, 2021, 12:28:04 »
Спокойно, не само, че е напълно възможно, но е и доказано, че остават повишени и то до 7 дена след тренировките.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2291230/
Цитат
The liver function parameters, AST and ALT, were significantly increased for at least 7 days after the exercise.
Според мен е добре да не се натоварва човек с тежки тренировки, но не вируса е проблем толкова, колкото това, че дробът може да е увреден и това да го донатовари.
Не знам как успяваш, но аз в тези жеги съм много мързелив, едвам се навивам на разходки (а те са важни) камо ли на силови упражнения :)

П.п. относно това дали съм изпробвал това твърдение - да, ходих бързо пеша (2 км) един път до лабораторията и Алат ми беше по-висок (58 при около 30 при останалите изследвания)

П.п.2. Е, сега се зачетох отново в твоя пост и видях, че съм написал това, което явно вече си прочела. :) Но пак мисля, че няма повод за тревоги.
4
Общи теми / Силови тренировки при хроничен хепатит
« Последна публикация от positivevibes - Юли 28, 2021, 02:03:55 »
Здравейте на всички!

Вместо да пиша в моята тема, реших да пусна нова, тъй като имам конкретен въпрос и дискусията ни може да е полезни и на други!

Скоро си пуснах изследване за чернодробните ензими и преди 3 месеца всичко ми беше в норма. Но сега Алат-а ми е около 75. Все още съм с активен хроничен хепатит за съжаление, но откакто се следя винаги има спад в ензимите и сега за първи път срещам покачване.

Чувала съм, че с хепатит (всякакви видове) е добре да се избягва прекомерното натоварване и се препоръчват само леки тренировки. Така че от 5-6 дни тренировки, намалих на 2-3 дни.
Та седя и си мисля, а и се поразрових в интернет и открих проучвания, които доказват, че вдигане на тежести (фитнес) води до покачване на ензимите, което може да е до 7 дни и повече след тренировка. Следователно много доктори не обръщат внимание, че това може да е от силова тренировка, а не от чернодробно заболяване. Доста хора без хепатит споделят, че имат повишени чернодробни ензими след тренировка и при последващи изследвания и след прекратена тренировка за поне 7 дни, се наблюдава спад в ензимите.
И така де, може би се опитвам да бъда прекалено оптимистична, но предните ми изследвания са когато не бях тренирала, тъй като фитнесите бяха затворени. А последното изследване беше направено около 12 часа след тренировка (тренирах късно вечер, както обикновено и се изследвах рано сутрин). За съжаление нямам изследване на товара или количествен на вируса за повече информация, но се надявам след около 2 седмици да си направя и ще се опитам да спра тренировките предварително.

Какво е вашето мнение по въпроса? Някой “изпробвал” ли е това твърдение?
Би било успокояващо да знам, че това е причината, въпреки че никак не ми се иска да спирам тренировките (действат ми психически супер разтоварващо след работа), но може би поне преди изследвания ще го пробвам.
5
Общи теми / Re: Как може да бъде спрян Виреад?
« Последна публикация от Persona - Юли 28, 2021, 00:52:13 »
Много ви благодаря за тази информация!
Изключително полезно ще ми е да се запозная с нея!
6
Да, по-добре отпуска, а и работодателя ще е благодарен, че не си е взел болничен, защото първите 3 дена се плащат от него.
7
Това съм го чула единствено за ВМА като изискване за престой.
В болничния ще напишат, че е с хепатит, той може просто да си вземе ден отпуска. Поне аз така процедирах едно време.
8
Системата за лечение в България / Re: Задължителен престой в болница
« Последна публикация от richard - Юли 26, 2021, 11:14:48 »
В болничния лист пише от какво се е лекувал при което се губи презумпцията за лекарската тайна,което е пълно недомислие и безумие!
9
Системата за лечение в България / Задължителен престой в болница
« Последна публикация от Aneliya - Юли 26, 2021, 11:09:34 »
Здравейте, приятелят ми отиде за обичайните изслвдвания за хепатит Б. До сега винаги лежането в болница е било фиктивно, но са му казали, че трябва да остане задължително иначе няма да го приемат. Предполагам, че заради зачестилите проверки от министерството на здравеопазването са се изплашили, но като цяло ние бяхме много не подготвени. Човекът не си е взел нито дрехи нито нищо за престой в болница. Още повече, че трябваше да отиде и на работа. Имали начин да не се нощува там. Да стои през деня например и вечер да се прибира да пренощува в къщи?
Ако трябва да оправдае отсъствието си от работа в болничния лист пише ли от какво се е лекувал (аз за толкова години работа никога не ми се е налагало да взимам болничен слава богу и не знам какво се изписва там)? Той се притеснява да сподели в работа, че има хронично заболяване.
Много неприятна ситуация, дори го викат септември месец пак за болничен престой за издаване на протокола.
Ние си мислехме да сменим лечебното заведение, но като цяло и направлението щеше да изтече и нямаше време да търсим тепърва и да избираме при кога да се записва.
Става въпрос за ВМА, за другите болници знаете ли дали са започнали и там да изискват задължителен престой?
10
Моята история / Re: Хроничен хепатит В и преболедуван Ковид
« Последна публикация от hristo_gb - Юли 18, 2021, 23:19:11 »
Не ми се ще да стряскам никого, но попаднах на едно изследване от човек, който не е между живите с т.нар. пост-ковид синдром.
Същото беше пуснато при спор във фейсбук относно лечението на министър Кацаров в Пирогов, който обвинява, че там са го лекували от цироза без да има такава. На моето предположение, че е възможно да се е налагало такова лечение, заради евентуални усложнения от самия вирус, както и от лечението със силни препарати, което да е увредило черния дроб, един човек постна това, в подкрепа на моето предположение... Същият казва, че за месец са включили 5 нови човека на диализа заради пост-ковид синдром...

Май се замислям и аз за ваксина...
Страници: [1] 2 3 ... 10

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007