Здравей,
Няма нужда при всеки свой пост да стартираш нова тема. Преместих поста ти отново в тази тема, защото тя е точно свързана с това, което питаш.
Относно лактатната ацидоза, пускам ти информацията, която имаме на нашия сайт:
HBV Journal – февруари 2010
...
Entecavir причинява токсични странични ефекти при пациенти с тежко чернодробно увреждане
Според един доклад, публикуван в Hepatology, м. декември 2009 г., една трета от 16-те хронично болни от хепатит В пациенти с цироза, които са били лекувани с антивирусния ентекавир (Baraclude), са развили лактатна ацидоза, рязко увеличение на нивото на млечната киселина в кръвта, свързано с митохондриална токсичност.
Лактатната ацидоза се появява тогава, когато кръвните клетки получават твърде малко кислород. Антивирусните препарати могат да попречат на работата на клетките (както и на вирусите), което може да доведе до странични ефекти.
Това очевидно се е проявило с по-висока честота сред пациентите с тежко чернодробно увреждане. Пет от пациентите развили лактатна ацидоза, която в един от случаите се оказала фатална.
“Данните ни показват, че ентекавир трябва да се прилага предпазливо при пациенти с нарушена чернодробна функция,” пишат германски изследователи.
...
HBV Journal – ноември 2009
...
Лекари установяват, че антивирусните увеличават риска от потенциално фаталната лактатна (млечна) ацидоза
Лекарите все по-често установяват при пациентите с НІV и НВV, че антивирусните препарати, които се използват за борба с двете инфекции, могат да причинят лактатна ацидоза. Това се случва, когато антивирусните пречат на митохондрията да използва кислород за ефикасно превръщане на храната в гликоза. Когато стане това, в кръвта се натрупват опасни нива на млечната киселина.
Според един доклад, представен на конференцията на AASLD от немски учени, голям процент от пациентите с цироза, лекувани с ентекавир, развиват лактатна ацидоза. Те проследили 16 пациенти и пет развили лактатна ацидоза, която се оказала фатална при един пациент. Въпросът бил решен при другите пациенти с прекратяване на лечението с ентекавир.
“Данните ни показват, че лактатна ацидоза може да се наблюдава при пациенти с хроничен хепатит В и увредена чернодробна функция по време на лечение с ентекавир,” съобщават те. “Ето защо ентекавир трябва да се прилага внимателно при пациенти с високи резултати (точки) по системата MELD (Model for End-Stage Liver Disease system), което свидетелствува за тежко чернодробно увреждане.”
Един друг доклад, свързан с темата и публикуван в Journal of Clinical Gastroenterology, ноември/декември 2009, описва подробно случая с пациент, при който се появява реактивиране на НВV след лечение с химиотерапия за левкемия, довело до отслабване на имунната система и възраждане на НВV. Пациентът починал от лактатна ацидоза след като е получил комбинация от антивирусни медикаменти.
...
Ентекавир (Baraclude) подобрява чернодробната функция при пациенти с хроничен хепатит В и декомпенсирана цироза
...
Всички одобрени орални НВV препарати съдържат предупреждение, оградено с черно каре, за потенциала им да предизвикват митохондриална токсичност, която може да се прояви като лактатна ацидоза, миопатия (мускулно увреждане), невропатия (нервно увреждане) или хепатотоксичност (чернодробна токсичност). Лабораторни изследвания подсказват, че вероятността ентекавир да предизвика митохондриално увреждане е по-малка в сравнение с други анти-НВV препарати, но се съобщава и за такива случаи.
...
Както виждаш, наистина има някои случаи на регистрирана млечна ацидоза при лечение с ентекавир, но всички са при хора с много напреднало чернодробно увреждане, доколкото виждам, само при хора с декомпенсирана чернодробна цироза. Има регистрирани такива случаи при такива пациенти, но това не е масово, освен това, ако лекуващия лекар прави добре проследяването, това състояние ще може да се установи навреме, и да се вземат своевременни мерки.
Както вече споменах, във форума има 2-3 души на лечение с ентекавир, никой не е споделял за някакви сериозни проблеми по време на лечението. Тези хора във форума са прекалено малко като брой, за да очакваш да могат да споделят за някакъв толкова специфичен проблем като лактатна ацидоза. Освен това, няма как да очакваш, че точно тези хора посещават форума всеки ден и ще видят темата, за да пишат в нея. Затова, много по-добрия подход е да се свържеш с тях чрез лични съобщения.
Поздрави,
Радо