Дата на създаване: 17 юли 2010
Дата на последно обновяване: 17 юли 2010
Въведение Вирусът на хепатит B (HBV) е двойно-верижен ДНК вирус. Той е представител на семейство Hepadnaviridae. HBV съдържа няколко антигенни компоненти, включително хепатит B повърхностния антиген (hepatitis B surface antigen - HBsAg), хепатит B ядрения антиген (hepatitis B core antigen - HBcAg), и хепатит B “е” антигена (hepatitis B e antigen - HBeAg). Вирусът е бил открит през 1963 година от д-р Барух Блумберг, който първи изолира хепатит B повърхностния антиген (HBsAg). Повърхностният антиген е бил изолиран от серум на австралийски абориген, поради което HBsAg бил наречен „австралийски” антиген.
Хората са единствените гостоприемници на HBV, въпреки, че някои видове примати са били заразявани в лабораторни условия. Вирусът на хепатит B е сравнително устойчив, като ако попадне върху повърхности, може да остане заразен за повече от 7 дни при стайна температура. Вирусът на хепатит B е причината за възникването на остър и хроничен хепатит B. От всички хронично инфектирани с HBV, 15-40% (средно 20-30%) развиват хронично чернодробно заболяване и цироза. Голяма част от пациентите с цироза (4-5% годишно) развиват първичен чернодробен рак (хепатоцелуларен карцином). Рискът от първичен чернодробен рак е 200 пъти по-висок при HBV инфекция в сравнение с останалото население. Хепатит B е причината за около 80% от случаите на първичен рак на черния дроб според данни за Западна Европа и САЩ.
Хепатит B е глобален здравен проблем. Според различни източници, в световен мащаб между 2 и 2.5 милиарда души са се сблъсквали с вируса, а между 350 и 400 милиона от тях са хронични носители на HBV. Според Световната здравна организация (СЗО) всяка година повече от 600 000 души в целия свят умират от остро или хронично заболяване, свързано с хепатит B.
Нивото на разпространение на HBV инфекцията в България я поставя в зоната на средната ендемичност. Носителство на HBsAg се доказва средно при 3%-5% (което прави между 225 000 и 375 000 хронични HBV носители) до 6%-8% от населението на страната, а в ромския етнос – 16%. У нас HBV инфекция се установява в 7.9% от лицата употребяващи наркотици. Много малка част от хроничните HBV носители (< 10%) знаят за състоянието си, поради липсата на симптоми на хроничната инфекция, като много често диагностицирането на заболяването при тези лица става едва в крайните фази на болестта.
Делът на лицата със серологични маркери за прекарана HBV инфекция (положителен резултат за anti-HBc IgG или anti-HBc total) общо за страната е около 30%, но в някои региони е чувствително по-висок. Според проучване, направено в болница „Св. Иван Рилски” върху здрави кръводарители в София, е установено, че 29% от тях са се срещали с вируса, като при хората над 40-годишна възраст, този процент достига 43%.
В сравнение с 1987 година през 2005 година у нас значително е намаляла заболеваемостта от остър B хепатит при децата между 8 и 14 години и почти е ликвидирана в по-малката възраст, причина за което е задължителната имунизация на новородените за хепатит B, въведена в България от 1992 година. Най-големият относителен дял на случаите на остър хепатит B се регистрира в неимунизираните възрастови групи 15-19 и 20-29 години.
Въпроси, които тревожат майката Всички бременни жени с хепатит B имат много притеснения и въпроси, свързани със заболяването си и здравето на бебето им:
· Може ли да се зарази бебето?
· Каква е правилната имунизация, която трябва да се направи на бебето, за да се предотврати предаването на вируса?
· Може ли да се кърми бебето?
· Има ли опасност да се влоши хепатита на майката преди или по време на бременността?
· Има ли опасност от влошаване на хепатита на майката след раждането?
· Опасни ли са антивирусните лекарства за плода, ако майката се подложи на антивирусно лечение по време на бременността?
· Как се прави ваксината за хепатит B и има ли опасни странични ефекти?
· Как може да се намери хепатит B имуноглобулин?
· Може ли да се постави БЦЖ ваксината едновременно с хепатит B имуноглобулина?
Тази статия се опитва да даде отговор на тези и много други въпроси, като се позовава на съвременни и сериозни международни и български медицински източници.Цялата статия може да прочетете в сайта на сдружение ХепАктив:
Хепатит B и бременност