Автор: Chistine М. Kukka
Следните изследвания се препоръчват при пациенти с диагноза хроничен хепатит Б: • Лекарят трябва да събере пълната медицинска история, да разпита за всяка фамилна анамнеза за чернодробно заболяване или рак, и да направи цялостен физически преглед.
• На всеки шест месеца, за най-малко една година, пациентите трябва да следят нивата на ALT на пациентите трябва да се следят за признаци на увреждане на черния дроб, като също се следи и пълната кръвна картина с брой тромбоцити. Трябва да бъдат правени и чернодробни изследвания, както и изследвания за протромбиновото време. Всички тези тестове изискват вземане на кръвна проба.
• Лекарят трябва да направи тест за вирусен хепатит Б повърхностен антиген (HBsAg) и антитела, "е" (HBeAg) антигени и антитела, както и ядрени антитела (HBcAb). Това трябва да се извършва на всеки три до шест месеца след първоначалната диагноза, и след това най-малко веднъж годишно. Тези изследвания налагат вземане на кръвна проба.
• Трябва да се направи и HBV DNA тест, който показва вирусното натоварване в кръвния поток. Това също изисква вземане на кръвна проба. Честотата на теста зависи от вирусното натоварване и от това дали ALT нивата са нормални.
• Тестът за алфа фетопротеин (AFP) проверява за рак на черния дроб. Този тест трябва да се прави на всеки шест до 12 месеца, и също изисква вземане на кръвна проба.
• Ултразвукът на черния дроб също проверява за рак на черния дроб или други щети, и е препоръчителен. При наличие на чернодробно увреждане, или ако пациентът е инфектиран в продължение на много години, се препоръчва тези ултразвукови изследвания да се правят веднъж годишно или по-често.
• Ако са налице признаци на увреждане на черния дроб и ако пациентът е заразен от много години, се препоръчва чернодробна биопсия, за да се оцени етапа на чернодробно заболяване.
Ако тези тестове показват признаци на чернодробно увреждане, лекарят може да препоръча лечение с антивирусни средства (вземане на хапчета ежедневно) или пегилиран интерферон (прилаган подкожно чрез седмична инжекция). Ако лечението ще бъде с интерферон, трябва да се направи изследване за генотип на хепатит В вируса (HBV). Някои генотипове реагират по-добре на интерфероновото лечение от други.
...........................
Още по темата може да прочетете тук -
http://hepactive.org/content/faq/Monitor_HBV