Автор Тема:  Забременяване след завършено лечение  (Прочетена 5092 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vel

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Здравей Радо, макар да не сЪм за тази тема си позволявам да пиша тук като най- нова и се обръщам към теб и ако има други запознати с въпрос, който не съм сигурна дали сте запознати, но поне може да сте чували нещо по него. Та значи преди 2 години мъжът ми приключи успешно интерфероново лечение за хепатит С, до момента или по скоро до преди 6 месеца показателите му бяха перфектни , скоро ще си направи поредният тест. Моят проблем е, че в момента съм бременна във втори месец, лекарите ни бяха казали да се пазим 1 година , вече изминаха 2 как мислите дали са достатъчни за изчистването на организма му от натрупаните токсини и медикаменти от лечението му. За съжаление не можем да открием никой от лекуващите му доктори в Св. Ив. Рилски и не мога да получа мнение от специалист. ще съм безкрайно благодарна ако може някой да ми съдейства със някакво инфо по въпроса. Вел

Неактивен bozhichkov

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 105
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
  • Статус: Хроничен хепатит C
Re: Забременяване след завършено лечение
« Отговор #1 -: Август 21, 2007, 22:53:35 »
Vel, здравей !
Не се учудвам, че не си намираш лекуващите лекари на съпруга ти в "Св. Иван Рилски", защото там те просто карат стажовете си като студенти. Моят опит показа, че няма по-скапана болница от тази, или поне аз не познавам! На мен дори и епикриза не ми издадоха и личната ми лекарка беше възмутена, дори не ми повярва, че аз наистина съм бил в болницата. Просто лекуващите лекари точно там, се оказва че са едни студентчета, който по принуда са там !

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5566
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
« Отговор #2 -: Август 21, 2007, 23:17:30 »
Здравей,
За да ти отговоря пак ще ползвам цитати от два-три документа, за да не съм голословен :)
After HCV Treatment: An HCSP Guide
Цитат
After HCV Treatment: An HCSP Guide
...
There are important guidelines that you need to observe following treatment. Pregnancy needs to be avoided during the six-month period after treatment. Female patients and female partners of male patients should continue to use two reliable forms of birth control for six months following the date of their last HCV medication dose.
If pregnancy occurs during this follow-up time, immediately inform your medical provider. Also, report it to the Ribavirin Pregnancy Registry.
You or your doctor can do this. This is confidential, free, and important.
...
Сериозните препоръки са за жените, които са на лечение, ето един цитат от документа Women and Hepatitis C: An HCSP Guide
Цитат
Women and Hepatitis C: An HCSP Guide
...
Pregnancy
Ribavirin is a category X drug. This means it may cause birth defects or death to a fetus. There are strong warnings against this that apply both to
female patients and female partners of patients.
Patients are told to use two reliable forms of birth control during HCV treatment and for 6 months after treatment has stopped.
...
Лекарството, което предизвиква малформации на плода при лекуващ се пациент е рибавирина.
Опитах се да издиря нещо специално за мъжете на лечение и за проблема, свързан със забременяването на тяхната партньорка.
В едно описание на Copegus /който е продукта на Roche, базиран на рибавирин/ открих доста информация за забременяването и малко и за мъжете на лечение: Copegus - Warnings & Precautions
Цитат
Copegus - Warnings & Precautions
...
Treatment and Posttreatment: Potential Risk to the Fetus
Ribavirin is known to accumulate in intracellular components from where it is cleared very slowly. It is not known whether ribavirin is contained in sperm, and if so, will exert a potential teratogenic effect upon fertilization of the ova. In a study in rats, it was concluded that dominant lethality was not induced by ribavirin at doses up to 200 mg/kg for 5 days (up to 1.7 times the maximum recommended human dose of ribavirin). However, because of the potential human teratogenic effects of ribavirin, male patients should be advised to take every precaution to avoid risk of pregnancy for their female partners.
...
Female patients of childbearing potential and male patients with female partners of childbearing potential should not receive COPEGUS unless the patient and his/her partner are using effective contraception (two reliable forms) during therapy and for 6 months posttherapy.
...
Изследванията, които са правени върху опитни животни са показали голяма вероятност от възникването на малформации на плода. Така, че наличието на рибавирин в тялото на бременна жена може да е причина за увреждане на плода. Тъй като има вероятност рибавирина да бъде предаден чрез спермата на мъж който се лекува, на партньорката му, се препоръчва мъжете също да практикуват секс с предпазни средства по време на комбинирано интерфероново лечение.
Установено е, че рибавирина се изчиства бавно от тялото след края на лечението, но както виждаш срока за който се говори навсякъде е 6 месеца. Нека да сложим 1 година период и то бих го сложил само за жените, преминали през 48-седмично интерфероново лечение. Това е по-скоро за по-голяма сигурност, тъй като някои хора, изкарали едногодишно лечение споделят, че им трябва една година за да се почувстват напълно възстановени. Когато става въпрос за мъж, става въпрос за предаване на лекарството чрез спермата при забременяване, докато както виждаш основния риск е майката да е бременна и през целия период тя да има в тялото си рибавирин или остатъци от него, с което фактически да повлияе на плода и евентуално да го увреди.
Ти си забременяла 1 година и 10 месеца след като съпругът ти е завършил лечението и според мен и според мен всички публикувани статии и информации в интернет, няма никаква опасност за теб и за детето!
Аз мисля така и мисля, че всички във форума ще ме подкрепят!
Само мога да пожелая на теб и на съпругът ти едно прекрасно и хубаво бебе, което да ви радва и направи щастливи! :) Нямате никакви основания за притеснения!

p.s. Използвам момента, за да поканя съпругът ти да сподели опита си от лечението, през което е преминал, стига да не е проблем за него. Все още почти няма такива хора във форума и те много липсват на всички тук, за да вдъхнат оптимизъм на всички, които обмислят лечение или в момента са на лечение!

Пожелавам ти лека и успешна бременност :)

Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен vel

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
« Отговор #3 -: Август 22, 2007, 12:44:37 »
 Благодаря на bozhichkov за отговора му, но не съм съгласна с това че докторите са само студенти. Разбира се има голяма част такива, но аз говоря за лекуващите доктори които се явяват техните лектори. За съжаление същите си позволяват доста дълги отпуски от юни до септември ??? както и не си дават мобилните телефони за връзка с тях.Когато са на работа се започва едно търсене и чакане да ти обърнат внимание между пациенти които са в момента лекувани в болницата, между лекциите им и другите пациенти чакащи или приключили лечение. Винаги времето им е крайно ограничено и т.н...........Но пък иначе доколкото знам са добри и доста запознати с симпомите на заболяването Хепатит всички  познати разновидности , както и начините на лечение в това число и новостите тъй като посещават и различни симпозиуми и др.Мъжът ми премина успешно (да чукам на дърво) лечение, беше му направена биопсия която слава богу мина много бързо без никакви усложнения и болежки. самото лечение мина бързо  разбира се не беше съвсем безусетно тъй като трябваше да спазва хранителна диета, да не консумира алкохол и т.н което малко или много го затормозяваше,  а в това число и мен все пак аз се грижех за менюто му но пък като цяло всичко останало беще някак си в лека форма. Понякога се оплакваще от умора , липса на тонус, казваще че се чуства като настинал, понякога поддържаше температура не висока около 37- 37,5 С но постоянна дни наред и това го изтощаваше физически. Тормозеха го инжекциите които трябваше да си бие всеки вторник но пък ми е споделял че въобще не боли, тя е  с много тъничка игличка и след това мястото се зачервава за няколко дни. но без да е болезнено.Всичко това траеше година сякаш мина адски бързо и вече си мина на нормален ритъм на живот, хранене и т.н. Искам да споделя на всички които им предстоят лечние ( макар и гледайки отстрани) че наистина не е толкова страшно колкото ни подготвят лекарите да очакваме. Моят съвет е да имате любими хора които да ви подкрепят и разбират, да бъдат до вас в такива моменти и заедно с тяхна и собствена  помощ всичко ще премине бързо и успешно. Пожелавам на всички безболезнено и успешно лечение!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
А на теб Радо безкрайно благодаря за инфото което ми даваш и за бързият отговор който получих. Моята лекарка акушеро- генеколожката ми каза почти същите неща, но аз съм длъжна да се поинтересувам и от други мнения на специалисти в областта и хора интересували се от проблема. Благодаря за пожеланията ти  много си мил, някак си вече съм по - спокойна благодарение на теб.
ще помоля мъжът ми да намери време да пише във форума, но за съжаление е адски зает и не обещавам, но пък аз съм насреща за отговори, още повече че макар да не съм го изживяла върху себе си, през цялото време бях толкова близо до проблемите че надявам се че ще мога да помогна или отговоря на някого. ЧАО ОТ МЕН   

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007