Автор Тема:  Здравейте!  (Прочетена 11321 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dafina

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 26
    • Профил
Здравейте!
« -: Септември 11, 2007, 10:25:38 »
 Не знам къде е най-удачно да пусна тема, затова реших, че тук е най-добре. Казвам се Дафина и вчера разбрах, че приятелят ми е болен от хепатит с. Разбра се при случаен кръвен тест, който правихме наскоро, поради появата на много гнойни пъпки в следствие на употреба на алкохол. Оказа се, че има гнойна ангина която лекувахме с Аугментин, пъпките мазахме с гентамицин и сега е добре. Имам няколко въпроса, как се процедира от тук нататък? Изследванията са направени в онкологията и се предполага, че ще отиде на преглед при гастроентеролог - пак там. Вчера прегледах темите за специалистите и болниците.Мисля да му запише час при д-р Чернев, но не ми е ясно дали трябва да се направят разни изследвания (и какви) и да се отиде при него или като се отиде при него, той казва какво трябва да се направи? Може ли някой да ме ориентира какви са цените на прегледите и изследванията? Засега не се сещам за друго, но ще съм благодарна за всякаква информация.
Лек ден!

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5566
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Re: Здравейте!
« Отговор #1 -: Септември 11, 2007, 23:54:51 »
Здравей,
Цената на един частен преглед при лекар-специалист е към 20-30 лева. Не съм сигурен дали при Чернев цената не беше малко по-висока - към 40 лева. Нека хората, които са ходили при него да споделят.
По-скъпите изследвания са тези за определяне на вирусното количество, който струва към 250 лева /цените са приблизтелни/. Във всеки случай, ако си задействате една нормална процедура за провеждане на лечение, няма да има нужда да плащате за изследвания, те се покриват от здравната каса.
Когато отидете при проф. Чернев, мисля че той ще може да насочи прителя ти какви стъпки да предприеме, изледвания и т.н. Не правете никакви специфични изследвания преди да отидете на преглед, едва след прегледа лекаря ще ви насочи какво да се прави след това, и съответно да назначи някакви изследвания.
Ако ви е възможно, запознайте се максимално много с болестта, симптоми, изследвания, лечение. Така ще можете да задавате много конкретни въпроси, когато отидете при професора и изобщо ще добиете по-ясна представа за развитието на болестта във вашия случай.

Поздрави,
Радо

Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен dafina

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #2 -: Септември 14, 2007, 17:12:23 »
Здравей!
Благодаря за отговора. Засега се ориентирахме към една д-рка от Исул, препоръча ни я позната. Изчетох каквото намерих и в интернет и във форумът. Уж съм си подготвила въпроси, но сигурно ще забравя нещо. Чакам с нетърпение да отидем на този преглед за да говорим с професионалист.Смятам и аз да си направя тест за хепатит,въпреки малкият процент вероятност да съм се заразила.
Лек ден!

Неактивен krasiii

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 58
    • Профил
  • Статус: Има близък с хепатит C
« Отговор #3 -: Септември 14, 2007, 18:08:22 »
Привет Dafina!
И аз като тебе съм в същото положение, ще се радвам ако мога да ти помогна!
При нас само, че преди 2 месеца при рутинни изследвания разбрахме, че мъжа ми има хепатит С. След първоначалния шок започнах да търся колкото се може повече информация за тази болест.
Първо бих те посъветвала и ти да си направиш изследване. И мен лекарката ме уверяваше, че няма риск и аз да имам, но да ти призная, докато не си направих и аз изследвания не се чувствах спокойна. Няма ми нищо, искрено ти желая и при теб нещата да са наред!
Тъй като в нашия град хепатит С не се лекува ни насочиха към проф. Чернев! Ако те интересува мога да ти напиша номера му и адреса на частния му кабинет, първо трябва да си запишеш час, направление поне на този етап не ти трябва. Прегледа при него е 50 лв. Тъй като мъжа ми е здравно осигурен може би, професора ни прати да направим това вирусологично изследване, слава богу без да плащаме. Но резултатите ни още не са готови, тази седмица ще разбера, кога ще ходим пак в София.
Преди това, обаче ни прати в лаборатория Cibalab да си направим и двамата изследване за хепатит В, най- вероятно във връзка с ваксините, струва 44 лв. за двамата.
Мъжа ти определено трябва да спре да пие всякакъв алкохол включително и бира и да избягва медикаменти като парацетамол, фервекс и подобни от този род!
Дано да съм ти полезна, ако имаш някакви въпроси пиши!
Желая успех на мъжа ти с лечението!

Неактивен dafina

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #4 -: Септември 15, 2007, 10:39:00 »
Здравей Краси! :)
Благодаря и на теб за отговора и за съветите. Прегледа при д-рката е утре, предполагам, че тя ще ни каже какви изследвания трябва да си направим и още от Понеделник ще свършим каквото трябва. Аз мислех още тази седмица да си направя тест, но ще изчакам и ще идем двамата. Приятелят ми по принцип много рядко пие какъвто и да е алкохол, така, че няма да му е трудно да не употребява изобщо.Аз много се притеснявам, тъй като все още не знаем нищо конкретно - кога се е заразил, какви са му показателите...пък и хората (вкл. и аз) не са особено осведомени по въпроса..и му говорят какви ли не глупости. А аз чета ли, чета и ту се успосоявам малко, ту се притеснявам още повече. Благодаря още веднъж, и ще пиша когато знам нещо повече.
Лек ден!

Неактивен Емануил Денков

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 352
  • хепB
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
« Отговор #5 -: Септември 15, 2007, 12:14:49 »
Здравей Краси! :)
Благодаря и на теб за отговора и за съветите. Прегледа при д-рката е утре, предполагам, че тя ще ни каже какви изследвания трябва да си направим и още от Понеделник ще свършим каквото трябва. Аз мислех още тази седмица да си направя тест, но ще изчакам и ще идем двамата. Приятелят ми по принцип много рядко пие какъвто и да е алкохол, така, че няма да му е трудно да не употребява изобщо.Аз много се притеснявам, тъй като все още не знаем нищо конкретно - кога се е заразил, какви са му показателите...пък и хората (вкл. и аз) не са особено осведомени по въпроса..и му говорят какви ли не глупости. А аз чета ли, чета и ту се успосоявам малко, ту се притеснявам още повече. Благодаря още веднъж, и ще пиша когато знам нещо повече.
Лек ден!

Дафина здравей! Първо искам да ти кажа по-добре да вярваш каквото е написано тук за хепатит С, а не на хорските приказки и за жалост понякога и на лекарите, особено общопрактикуващите. Радо борави с информация от престижни интернет страници bozhichkov чете и публикува статии, трудове и пр. от специалисти в тази област в България..... Така че човек, ако се зачете във форума може да намери отговор на всеки един въпрос около хепатит С. Хепатит С наистина е сериозна болест, но за радост има лечение и за жалост за около половината болни. Около 1/3 от хронично болните могат да живеят без никакви проблеми пълноценен и нормален живот 2-3 десетилетия минимум. Абсурдно е да се каже че не е проблем, но и да се притеснява излишно човек не е полезно....

Поздрави Емо!

Неактивен dafina

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #6 -: Септември 19, 2007, 13:04:41 »
Здрасти Емо! :)
Благодаря за успокоителните думи. Аз като цяло чета този форум, търся си информация и от интернет - статий,сайтове. Проблемът е, че човек докато не му се наложи да се сблъска с нещо, не се интересува - особено от болести. Смятам, че хората са невежи отностно различните видове хепатит, как може човек да се зарази и т.н. Бяхме на преглед в Неделя - д-рката ни каза какви изследвания да направим, чакам да излезнат резултатите за да й се обадя. Каза също да си направи ваксина срещу хепатит Б. Продавали се в аптеките,слагало се сега една и след 6 месеца още една. До колкото разбирам сега в период от 6 месеца ще се правят периодично изследвания (асат, алат, гама и аф). По повод вчерашен разговор относно заразяването при зъболекар ми изникнаха няколко въпроса - ако инструментите с който работят стоматолозите се дезинфекцират, как се заразява човек? В смисъл, може би звучи тъпо, дезинфекцията не е ли достатъчна? Или се предполага, че стоматолозите не дезинфекцират инструментите си? Може би звучи малко объркано :) Просто се чудя, тъй като сега моят приятел трябва да каже на зъболекарката си, че е е болен...и предполагам, че тя може да откаже да го лекува за напред..в този ред на мисли, някой от София има ли си зъболекар който знае, че сте болни и все пак ви лекува?
Искам да благодаря и аз, че го има този форум...аз повече чета, уж за да не задавам тъпи въпроси...съжалявам ако питам за нещо което вече е обсъжсдано..
Лек ден!

Неактивен dafina

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #7 -: Септември 19, 2007, 15:17:41 »
Здравейте отново!
Излезнаха резултатите от изследването, и ми се ще някой да ми каже, какво се разбира от тях:
асат - 36.4
алат - 49.2
Гама - 15
Алкална фосфатаза - 52.9

Като гледам излиза, че само алат е завишено, според стандарта който е даден, въпреки, че асат-а е близко до границата. Другите две стойности, са направо ниски?? 
Благодаря предварително!

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #8 -: Септември 20, 2007, 00:38:11 »
По повод вчерашен разговор относно заразяването при зъболекар ми изникнаха няколко въпроса - ако инструментите с който работят стоматолозите се дезинфекцират, как се заразява човек? В смисъл, може би звучи тъпо, дезинфекцията не е ли достатъчна? Или се предполага, че стоматолозите не дезинфекцират инструментите си? Може би звучи малко объркано :) Просто се чудя, тъй като сега моят приятел трябва да каже на зъболекарката си, че е е болен...и предполагам, че тя може да откаже да го лекува за напред..в този ред на мисли, някой от София има ли си зъболекар който знае, че сте болни и все пак ви лекува?
Здрасти, Дафи :)
Не знам как точно би могло да стане заразяването при зъболекар, но ако той борави наистина с напълно дезинфекцирани инструменти, не би трябвало да може да зарази някой от пациентите си. Заразяването в крайна сметка става само, когато кръв на болен човек влезе в кръвния поток на заразения. Това няма как да стане, ако всичко е дезинфекцирано и чисто.

Здравейте отново!
Излезнаха резултатите от изследването, и ми се ще някой да ми каже, какво се разбира от тях:
асат - 36.4
алат - 49.2
Гама - 15
Алкална фосфатаза - 52.9

Като гледам излиза, че само алат е завишено, според стандарта който е даден, въпреки, че асат-а е близко до границата. Другите две стойности, са направо ниски?? 
Благодаря предварително!
Чернодробните ензими са ти леко завишени, АСАТ е в нормата, но е близо до горната граница. АЛАТ е малко над нормата. Като цяло няма кой знае какво да се види от тези резултати, освен че има леко завишение, индикатор за евентуални проблеми с черния дроб - нещо, което така или иначе е установено. За да научиш повече за състоянието си трябва да продължиш с изследванията.
Между другото, докторката ти от ИСУЛ да не се казва д-р Герова.

Неактивен Емануил Денков

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 352
  • хепB
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
« Отговор #9 -: Септември 20, 2007, 08:02:37 »
Здрасти Емо! :)
Благодаря за успокоителните думи. Аз като цяло чета този форум, търся си информация и от интернет - статий,сайтове. Проблемът е, че човек докато не му се наложи да се сблъска с нещо, не се интересува - особено от болести. Смятам, че хората са невежи отностно различните видове хепатит, как може човек да се зарази и т.н. Бяхме на преглед в Неделя - д-рката ни каза какви изследвания да направим, чакам да излезнат резултатите за да й се обадя. Каза също да си направи ваксина срещу хепатит Б. Продавали се в аптеките,слагало се сега една и след 6 месеца още една. До колкото разбирам сега в период от 6 месеца ще се правят периодично изследвания (асат, алат, гама и аф).

Здрасти, няма проблем за това сме тука :) Да ти кажа само че ваксината против хепатит В се бие трикратно, а не 2. Може би не си разбрала правилно...тук има публикувана информация във форума. Имаше един потребител на който му беше приложено само две ваксини против хепатит В и само да цитирам какъв е процента при ваксиниране при комбинираната ваксина при всяко едно ваксиниране:

1 Доза! При хепатит А - 93.8%; Хепатит В-30.8%
2 Доза! При хепатит А - 98.8%; Хепатит В-78.2%
3 Доза! При хепатит А - 99.9%; Хепатит В-98.5%

В опаковките даже е посочен план за 4 и повече броя ваксини, но никъде няма 2 ;) Според мене е и по-хубаво да си направиш комбинирана ваксина!

По повод вчерашен разговор относно заразяването при зъболекар ми изникнаха няколко въпроса - ако инструментите с който работят стоматолозите се дезинфекцират, как се заразява човек? В смисъл, може би звучи тъпо, дезинфекцията не е ли достатъчна? Или се предполага, че стоматолозите не дезинфекцират инструментите си? Може би звучи малко объркано :) Просто се чудя, тъй като сега моят приятел трябва да каже на зъболекарката си, че е е болен...и предполагам, че тя може да откаже да го лекува за напред..в този ред на мисли, някой от София има ли си зъболекар който знае, че сте болни и все пак ви лекува?
Искам да благодаря и аз, че го има този форум...аз повече чета, уж за да не задавам тъпи въпроси...съжалявам ако питам за нещо което вече е обсъжсдано..
Лек ден!
Не се притеснявай, питай! Вече информацията стана много и ако сме обсъждали някоя тема и не ни се пише ще посочваме линкове с обсъждането ;) Любимата ми тема - българските зъболекари :)....
1. НЕ правят голяма дезинфекция, поне при тези, които съм ходил. Часовете се записват на половинки и много често зъболекаря не може да смогне и следващият пациент чака нервно. Тогава зъболекаря леко търка с парцалчето уредите и кани следващия, ако изобщо го направи....
2. ТЕ НЕ ОБИЧАТ РЪКАВИЦИТЕ!!! Напомнят ми за новобогаташите, които си режат коланите на новите си коли и ги слагат накрайниците да не им пискат предупредителните аларми т.е. правят всичко възможно да не бъдат с ръкавици ??? не знам защо спестяват тези 10-15 стотинки , при положение че тази нова здравна реформа доста добре ги устрои и зъболекар с нисък доход почти няма. Общо взето в тази страна, много хора не обичат да слагат ръкавици и колани, въпреки че това би спасило и техния и чуждия живот понякога.

А когато са без ръкавици и не са изчистили хубаво машинките и ръцете си и под ноктите вариантите стават много... Дали стоматологът е болен от хеп С или В или предния пациент... и така се очерняват съдби заради едно нежежество и спестени 1-2 левчета за ръкавици. Поне вече като отида на зъболекар и кажа че съм с хроничен хепатит В и слагат ръкавици, маска и ме обработват с индивидуални/еднократни инструменти.

Неактивен dafina

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #10 -: Септември 20, 2007, 10:50:54 »
Здравейте Емо и Радо! :)
Благодаря за отговорите! Почвам да се чудя дали приятеля ми да не отиде другата седмица да му се направят още едни изследвания за хепатит с. Четох из форумът, че е добре да се направят още едни път в друга лаборатория. Кръвният тест който показа хепатит с, му го правиха в онкологията. Днес излезнаха мойте резултати за хепатит с - отрицателен. Докторката от ИСУЛ се казва Пириова, отидохме при нея по препоръка от приятел. Вчера и се обадихме да кажем какви са резултатите, тя каза, че са нормални, да се ваксинира против хепатит Б и след 2 месеца да направим пак изследвания на ензимите и да се обадим.Това нормално ли е? В смисъл такава ли е практиката? Има ли начин да се разбере кога се е заразил човек горе-долу, в смисъл с някакъви изследвания? Според моя приятел, най-вероятно се е заразил миналата година, когато си е правил татуировка...преди това са му правени 2 пъти тестове за хепатит с и са били отрицателни.Какво следва от тук нататък? Има и нещо друго което ме вълнува...моят приятел не е от София, но живеем тук заедно. Работи паркетчия, шефът му не го осигурява, няма трудов договор. Въпросът ми е следният - явно първата стъпка, е да си смени адресната регистрация, за да се води живущ тук. От там нататък какво трябва да се направи за да се осигурява здравно? Трябва ли да се платят осигуровките назад във времето? Или да се почне от днес например? Аз ви затрупах с въпроси рано сутрин ;D
Все пак не всичко е черно, шефът му знае и проявява разбиране...вчера е каза на колегите си с който работи, и те са го приели добре. Като цяло той самият не мога да преценя как приема факта за болестта, но по принцип е изключително позитивен човек и ми се струва, че се го приема с надежда. Аз за сметка на това съм малко истерична и се паникьосвам, защото винаги съм била изключително здрава и не съм стъпвала в болница през живота си (да чукам на дърво и за напред да е така).Казвам го като извинение за много въпроси и дългият пост! ;D

Благодаря отново и за форумът, и за отговорите и пожелавам лек ден на всички!

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #11 -: Септември 20, 2007, 19:00:34 »
Здравей,
Значи слагането на ваксина против хепатит B при болни от хепатит C е силно препоръчително, за да не се зарази с двата вируса наведнъж, защото тогава черния дроб може да се увреди по-бързо, а и лечението ще е по-трудно.
Слагането на ваксината няма да повлияе отрицателно върху състоянието му по отношение на хепатит C.
Няма начин с помощта на конкретно изследване да се установи кога точно е станало заразяването. Би могло да се определи приблизително, когато се има пълния набор от изследвания. В неговия случай според мен е общо взето ясно кога е станало заразяването, при правенето на татуировката, след като и преди това той си е правил такива изследвания и те са били отрицателни.
Силно ти препоръчвам и ти да си сложиш ваксина срещу хепатит B, само ще спечелиш от това.
По отношение на здравните осигуровки, първо проверете дали той дължи здравносигурителни вноски. Можете да го направите оттук Справка за здравно осигуряване
Ако той дължи суми, засега единствения начин е да се издължи на НОИ, за да може да поднови здравното си осигуряване и след това съответно да започне да си внася редовно вноските. След като е редовно осигуряващ се и няма проблеми със здравната каса, тогава ще може да кандидатства за лечение. Ако обаче е заразен съвсем отскоро, заслужава си все пак първо да се направят всички изследвания, добър лекар да прецени състоянието му и да прецените дали да задействате процедура по лечение.
Надявам се да съм бил в помощ!

Поздрави,
Радо

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007