Автор Тема:  Здравейте  (Прочетена 34492 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vera

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 24
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Хроничен хепатит C
Здравейте
« -: Февруари 14, 2007, 14:53:21 »
Здравейте на всички,много се радвам че намерих този форум, защото съм силно притеснена и имам нужда от съвет и информация,а и да споделя разбира се..
На 34г. съм декември месец забременях / за съжаление се оказа кухо яйце и последва кюртаж/ започнах рутинни изследвания,като случайно реших да си пусна и тест хепатит С,който за мой ужас се оказа положителен. Отидох веднага на лекар, който ми пусна биохим.изследвания на черния дроб,които показаха завишение на Alat /99 -при ст.33/ GGT/59 - при ст.50/-доктора каза че са ниски завишенията и ми предписа лив52 за 10 дни и нови изследвания на тези показатели - когато ги направих стойностите се бяха свалили и завишението на алат беше с 10 мисля. Доктора ме успокои, че завишенията били ниски и според него "съм имала досег с тази болест някога "/от вашите постинги разбрах обаче че явно това не е толкова успокоително/ и каза да ида към края на март за да ме насочи към кръвно изследване,което щяло да покажа дали хепатита е действащ. Незнам кога и как съм се заразила / преливали са ми кръв и преди и след 94г /,мъжа ми с който съм от година и половина също пусна изследване - при него е отрицателно. Ще съм ви благодарна, ако някой сподели информация или ми даде съвет.Успех и късмет на всички

Неактивен irka

• усмихната
  • Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 734
    • Профил
  • Вид лечение: Телапревир + пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
Re: Здравейте
« Отговор #1 -: Февруари 14, 2007, 15:27:17 »
Здравей и добре дошла! :)

доктора каза че са ниски завишенията и ми предписа лив52 за 10 дни и нови изследвания на тези показатели - когато ги направих стойностите се бяха свалили и завишението на алат беше с 10 мисля. Доктора ме успокои, че завишенията били ниски и според него "съм имала досег с тази болест някога "

Ъъъъ, ама това какъв лекар ти го каза? Звучи ми абсурдно! :o

Вируса на Хепатит С или го имаш или го нямаш! Затова е или положителен или отрицателен резултата. За съжеление при теб е положителен, което означава, че носиш вируса в кръвта си. От тук насетне следва да се види има ли увреждания на черния дроб / чрез биопсия или най-малкото ехографско изследване//, да се направят изследвания за количеството на вируса в кръвта ти, за генотипа му/т.нар. ПСР/ и да се определи нуждата от лечение. Та дори моето джи-пи като разбра, че имам положителен Хепатит С, веднага ме прати на гастроентеролог и взе насериозно нещата. Знаеше какво е лечението и как протича болестта.

Моите чернодробни изследвания са в норма, нямам нищо завишено. Но вече си направих биопсията и сега си чакам резултата от ПСРа. И също така се надявам да ми бъде отпуснато лечение, независимо от стойностите на Алат и асат. Вируса е в кръвта ми и бавно, но сигурно работи в моя вреда.

Не съм лекар все пак, но съвета ми е да потърсиш друго мнение.

Поздрави!

Неактивен Stefan

• Степен на активност - Студент
  • Публикации: 175
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
« Отговор #2 -: Февруари 15, 2007, 06:01:49 »
Zdarsti Vera,

irka ti kaza obshto vzeto kak stoiat neshtata. hepatit c ili go imash li go niamash, niama sredno polojenie. v tvoia slu4ai izglejda go imash, zatova triabva da si napravish biopsia kogato imash vazmojnost i PCR kolichestven i kachestven test za virusa. t.e. da razberesh kakuv genotip e (ima razlichni i razlikata e znachitelna), a biopsiata shte ti pokaje dali virusa e nanesul ili da li e zapochnal da nanasia niakakvi porajenia. pri tazi bolest hubavoto e 4e niama barza rabota. t.e. imash mnogo vreme zashtoto bolestta se razviva mnogo bavno. no ve4e niama spor 4e triabva da se predpriemat deistvia i to kolkoto se moje po skoro. pove4eto lekari v balgaria vse o6te razpraviat gluposti ot sorta na tova 4e moje i da ne se lekuvash.

kato za nachalo gledai da ne se pritesniavash mnogo mnogo i dobre doshla :)

pozdravi
Stefan
« Последна редакция: Февруари 15, 2007, 06:23:51 от Stefan »

Неактивен vera

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #3 -: Февруари 15, 2007, 08:35:18 »
Благодаря за отговорите, забравих да пиша преди, че ме прегледаха и на ехограф и според доктора не ми е увеличен дроба. :o Това което ме притеснява е че аз всъщност незнам от кога съм болна /не вярвам да е от скоро /и ако понякога не дава отражение в показателите,значи може и болестта да се е развила вече. Но явно без изследване това не може да се разбере и ще трябва търпение докъто направя първо това кръвното - то много ли се бави ?
Още веднъж благодаря и всичко най-добро на всички

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5566
    • Профил
    • My Home Page
« Отговор #4 -: Февруари 15, 2007, 13:54:28 »
Здравей Вера,
Винаги внимавай кой лекар какво ти казва /когато говорим за хепатит C/. Това че някой лекар ти казва нещо, не значи непременно, че това е най-добрия съвет, който ще чуеш. Не искам да обиждам никой лекар, моите уважения към тази професия, но моето мнение е че човек трябва да открие лекар специалист, които се занимава с лечение на хора, болни от хепатит C.
Затова, когато някой лекар днес ми каже, имаш хепатит C, но черния ти дроб не е увеличен, просто ще отида при друг. За съжаление, преди време не разсъждавах по този начин.
Затова моят съвет е да намериш лекар, в когото имаш пълно доверие, това е важна стъпка.
И винаги той да бъде последната инстанция, когато взимаш решение. Защото на мен ми се е случвало /след като съм изчел сума ти неща по конкретно нещо, което ме интересува/, да се обадя на лекарката ми и тя ми даде по-различен съвет. Винаги приемам нейното мнение като това с най-голяма тежест. Но никога не се е случвало да има разминаване по много важни решения, а по-скоро за по-дребни неща. Затова аз мисля, че най-добрия вариант е човек да бъде максимално информиран и да бъде лекуван от лекар, на когото има пълно доверие. Това е най-добрата комбинация.
Най-важното изследване за определяне на сегашното ти състояние е биопсията, тя ще покаже дали има и ако има докъде е стигнало увреждането на черния ти дроб. Никакви други неща като "черния ти дроб не е увеличен" или опити за сваляне на показателите на ALT и АST с лекарства, поне за мен не са много удачни.
Ако знаеш резултатите от биопсията ще знаеш какви вреди ти е нанесъл вируса до момента.
Ако знаеш резултатите от количествения PCR и показателите на ALT и AST ще знаеш колко е активен вируса и как ти се отразява на черния дроб.
Значи, когато имаш резултатите от тези три изследвания ще знаеш какво се случва с теб.
А ако знаеш кога си се заразила ще може да се направи предвиждане и как ще се развие болестта в близките години, разбира се най-приблизително.
Останалите изследвания като генотип например са нужни за да се допълни картината, когато се взима решение за това какво да е лечението и т.н.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен vera

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #5 -: Февруари 15, 2007, 15:17:50 »
Здравей Радо, прав си напълно, че изборът на лекар на който имаш доверие е много важен, но как да го направя?! Напатила съм се много с лекарите, верно че предимно генеколози и наистина незнам как да разбера кой всъщност е добър и кой не при условие, че аз самата нямам информация. Доктора,който ме прегледа и ми каза всички тези неща ме спечели определено защото ми обърна веднага внимание / беше събота / без да ме познава и без да ми вземе нито лев /което определено ме шашна /, човека е в отпуска, но като ми излязоха изследванията се срещна с мен /пак без да ми вземе пари/ и ми каза че трябва да изчакам да се върне на работа за да може да ме изпрати на такова кръвно изследване в София / аз съм от Пловдив - тук не правели такива/.
Може би наистина трябва да ида и при някой друг, обърках се вече тотално - за пръв път ми се случва някой лекар да ми отдели такова внимание за нищо / и съм си плащала и пак не е така/... А след като намерих този форум и информацията от вас, честно казано се притесних доста - звучи доста страшно и самата болест,както и лечението, да не говорим за това че явно няма гаранции за излекуване.. От кога съм болна - нямам никъква идея, но ако съм се заразила при кръвопреливане - последното такова са ми правили 2000г. да не говорим че и преди 94 - което са си 13 години вече...Другото, което ме притеснява е че ще заразя и мъжа си /той няма - изследва се/ не че нещо ми е казал - напротив, до мен е и ме подкрепя, НО...Изобщо сложна работа, но дано всичко да мине по възможно най-лекия начин - не само при мен а и при всички вас.
Успех

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #6 -: Февруари 15, 2007, 15:56:01 »
Здравей,
Трудно ми е да ти дам конкретен съвет. И моята първа лекарка, която ми откри хепатита се отнесе изключително добре с мен, получих много човешко отношение и не мога да кажа нищо лошо за нея. Но в същото време отказваше да бърза и да приеме насериозно притесненията ми и нищо не споменаваше за лечение. Освен това скри много важни факти за мен, като например факта за показателите на чернодробните ензими, които са в нормата. И Стефан също спомена в постовете си за този факт: 30% от хората, които са в много напреднал стадий на чернодробно увреждане имат показатели на ALT и AST, които са в нормата. Моите показатели тогава бяха в горните граници, но в нормата и когато аз бях прочел за този факт и я попитах, тя ми каза "Аз знаех за това, но не исках да те тревожа, не мисля, че това е твоя случай".
Това, че лекаря се е отнесъл много човешки и добре с теб е много хубаво, може би е добре да опиташ да започнеш с него, след като е изявил желание да ти помогне и е проявил заангажираност. Все пак тук става въпрос за изследвания, които той е казал, че ще ти направи. Виж първо какви ще са ти изследванията, виж какво ще те посъветва той и не избързвай с решенията.
През това време се опитай да се запознаеш повече за болестта, в интернет има огромен брой източници на информация. Можеш да погледнеш поста ми "Интернет като източник на информация", Стефан също публикува списък с много полезни линкове. Те са в раздела "Общи теми". Поразгледай постовете във форума, мисля че ще откриеш и друго полезни постове.
След като се запознаеш по-добре с болестта ще можеш и по-лесно да прецениш лекаря си и т.н. а и самата ти ще имаш по-добър поглед върху болестта и състоянието ти.
Виждам и, че си притеснена, но имай предвид че болестта е бавно прогресираща и когато човек е силно разтревожен и прибързан няма да си помогне много. Така или иначе имаш време за реакция, болестта се развива бавно в продължение на дълги години. Опитай се да живееш спокойно с болестта, защото така или иначе за да се пребориш с нея ще ти трябва дълъг период от време. Трябва да си спокойна и да се опиташ да си информирана, всичко ще стане но ще трябва да мине време.
Като за начало събери нужните изследвания, те ще ти помогнат за да добиеш по-добра представа засъстоянието си.
Но едно е сигурно, рано или късно трябва да започнеш лечение и поне от нещата, които съм чел - колкото по-рано толкова по-добре.
« Последна редакция: Февруари 15, 2007, 15:59:34 от Radoslav Rusinov »

Неактивен vera

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #7 -: Февруари 15, 2007, 16:23:48 »
Може би си прав, наистина трябва да се успокоя и да приема нещата по нормално :) Прочетох всичко във форума горе-долу вече а и други неща преди да ви намеря, но явно трябва и да си ги подредя в главата и най-вече наистина да изчакам изследванията. Последен въпрос - дано не ти досадих - някъде прочетох че биопсията е сравнително опасна и чак можело да доведе до активиране на болестта :o дали е възможно това изобщо?
За пореден път благодаря, за старанието ти да помогнеш на мен както и на всички - всичко най-добро

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #8 -: Февруари 15, 2007, 16:41:29 »
Значи аз поне не съм чел за възможност болестта да се активира чрез биопсия, по-скоро хората се притесняват от някакви усложнения, тъй като това е вид хирургичекса интервенция. Но аз знам, че усложненията наистина се случват много рядко.
Ето една страница с доста информация за биопсията: Biopsies
Ето още една много полезна статия:
Цитат
Цялата статия: Role of Liver Biopsy in Evaluation and Management of Viral Hepatitis
After suitable preparation, a small needle is quickly put into the liver, and a very small amount of liver is either sucked into the needle through the use of a syringe or a very small amount of liver is cut away and captured in the needle. The amount of liver that is actually removed in such a biopsy ranges between about 20 to 80 mg wet weight of liver. Since the normal adult liver weighs approximately 150,000 mg (1,500 gm), it is obvious that the amount of liver removed at the time of a needle biopsy is inconsequential and will have no effect on overall liver functioning.

Biopsies performed in this way are quite safe, particularly if suitable precautions are taken prior to the biopsy being done. There should always be a medically sound indication for performance of liver biopsy, the procedure should be explained fully to the patient or the patient’s guardian, possible history of a tendency for excessive bleeding should be obtained, patients should not be taking anticoagulants, aspirin, other non-steroidal anti-inflammatory agents, or other agents that may adversely effect the ability of the blood to clot, and coagulation studies and platelet counts should be obtained prior to biopsies being performed. When these precautions are observed, the risk of serious adverse effects is extremely low.
Още един много подробен документ пак за нея: Hepatitis C and Liver Biopsy
Ето и един малък цитат от този документ, точно по въпроса, който задаваш:
Цитат
Цялата статия: Hepatitis C and Liver Biopsy
Complications from the procedure are another area of concern but are generally uncommon. It is estimated that 3 biopsies per 1,000 have serious complications; 3 per 10,000 result in death.
Това не би трябвало да те стряска, по принцип това са много малки вероятности, но все пак го публикувам тук, тъй като те отговарят съвсем конкретно на въпроса ти.
Да, още нещо важно, преди биопсията трябва да ти се направи изследване за това колко бързо ти се съсирва кръвта, това е важно и си е част от стандартната процедура, затова и в цитата споменават за това че преди процедурата не трябва да са взимани медикаменти, които да забавят съсирването.
Аз поне не знам и не се сещам за някаква причина болестта да се активира, биопсията е взимането на съвсем малка проба от черния дроб с помощта на игла. Звучи като нещо много болезнено, но не е точно така, черния дроб няма нервни окончания и не боли. Боли самото проникване на иглата в кожата и то не винаги, не са много пациентите, които имат силна болка по време на биопсията. При мен например имаше болка, но тя не беше прекалено силна и определено беше поносима.
Но си направи биопсията на място, където доста често им се случва да правят такава интервенция, винаги е полезно с теб да работи човек с по-голям практически опит. Според мен няма за какво да се притесняваш относно биопсията, рутинна интервенция е когато се прави от професионалист.
Пожелавам ти успех и дано резултатите от изследванията да са добри!
« Последна редакция: Февруари 15, 2007, 16:53:01 от Radoslav Rusinov »

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #9 -: Февруари 15, 2007, 17:43:11 »
Между другото, ето една статия за чернодробната биопсия на български, от страницата на Хепасист: Kaкво представлява чернодробната биопсия?

Неактивен vera

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #10 -: Март 21, 2007, 16:25:07 »
Имам нужда определено от съвет... Съвсем се обърках с тая болест, тия лекари и изобщо...Док при който ходех, сега за пореден път ми пусна биохим изследвания и пълна кръвна къртина, които отново бяха леко завишени / не помня точно стойностите, но около 10 над нормата максимум /, ехограф - дроба ми не е увеличен. Доктора продължава да твърди че аз едва ли не съм се разминала с тая болест, като основния му довод е че мъжа ми е здрав,стойностите ниски и промяна в дроба няма. Казах че искам ПСР-изследване и ме прати при някъкъв проф в Пловдив, който единствен тук правел такива - само че 1то което не разбрах е че това е май по-различно някъкво / той му вярвал повече от тия в София?!/ и било малко скъпичко - 100лв. Това което ме озадачи като отидох в болницата, че намерих кабинета на този човек и на вратата пишеше - кардиолог :o. След работа отивам пак, но незнам вече да го пускам ли тука или да потърся в софия някъде...Наистина се обърках много вече и почна да ми писва сериозно, почвам да си мисля да зарежа всичко пък квото е тва е ...Имах нужда да си излея всичко извинявайте ако съм ви натоварила излишно

Неактивен Stefan

• Профил
« Отговор #11 -: Март 21, 2007, 19:55:41 »
Zdrasti Vera,

Parvo sas sigurnost triabva da namerish drug lekar ot tozi koito imash v momenta. Gledaneto na ehograf i chernodrobnite izseldvania ne sa kriterii. Otidi v niakoi laboratoria ili prosto porazpitai za niakoi opiten gasteroneterolog i im kaji da ti pusnat izsledvania za hep C dali e polojitelen, PCR test i da vidiat kakuv ti e Genotipa. Ima niakolko choveka v tozi forum koito veche sa si gi napravili taka che te mogat da te nasochat kum bolnica/lekar. PCR izsledvaneto e skapo. neznam koi ti go pokriva i kak stoiat neshatat s plashtaneto mu, no e normalno da struva niakvi kinti.

Oshte vednaj shte kaja, 4e ako si polojitelna hep c niama kak da se 'razminesh' s bolestta. Tia si e tam, veche drug vapros e 4e da rechem oshte 20 godni moje da niama vidimi belezi. Kakto i da e, nameri si nikaoi doktor koito gi razbira neshtata. Izglejda v Balgaria pove4eto lekari - vklu4itelno i niakoi gasteroenterolozi sa super neveji po tazi bolest. Veche ima ustanoveni proceduri i metodi koito se sledvat ako si hep c polojitelen. Edinstvenoto koeto e vapros na lichna precenka e dali da pochnesh lechenie ili da go otlojish i da pochnesh sled vreme.

Stefan

PS. Vav vseki po goliam grad ima po niakolko specialista po tazi bolest. Predpolagam che v Sofia sa nai-mnogo i e po lesno da se otkriat.

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #12 -: Март 21, 2007, 20:00:41 »
Здрасти,
Значи няма лошо доктора да ти пуска биохимия, пълна кръвна картина и т.н. но наистина трябва да си направиш още изследвания за да разбереш какво е сегашното ти състояние. PCR и то количествен е най-добрия вариант за да разбереш какво е количеството на вируса в кръвта ти. Според мен можеш да си пуснеш и в Пловдив след като лекаря прави такова изследване. Не знам защо лекаря при който те е пратил е кардиолог, може би пък самия кардиолог просто ще те прати в конкретната лаборатория. Не забравяй да го попиташ дали PCR iизследването е качествено или количествено, ти имаш нужда от количествен PCR. Ако там не правят количествен, не си прави PCR изследване там. Цената от 100 лв. е точно цената, която трябва да платиш тук в София за качествен PCR, докато тук цената за количествен PCR e по-висока, мисля че беше над 200 лева, не си спомням дали беше 250 или нещо такова. Затова и цената от 100 лева ми се струва че е за качествено PCR изследване.
А твоя доктор, който ти казва че едва ли не не си се разминала в болестта е в грешка. Няма как да решиш дали си се разминала с болестта ако нямаш пълния комплект изследвания, да не говорим че няма такъв термин като разминал, просто има хора при които вируса не е много активен и уврежданията които причинява на черния дроб са много малки или почти никакви за някакъв по-дълъг период от време, например 10-20 години. Но за да знаеш какво ти е състоянието имаш нужа от повече изследвания, биопсия, както и да имаш най-вероятно предположение кога си се заразила. Виждам от първия ти пост, че наистина трудно можеш да определиш кога точно ти се е случило, затова поне трябва да си направиш изследванията за да разбереш какво става. Никакви ехографи и чернодробни ензими не могат да покажат напълно ясно и видимо какво става с черния ти дроб и вируса.
И недей да се отчайваш и отказваш, вдъхвай си сили че става въпрос за здравето ти и трябва да се опиташ да научиш повече и да се опиташ да си помогнеш. Няма как без да се ходи по лекари и сигурно ще се сблъскаш с още доста проблеми, но трябва да си оптимист и да се опиташ да си помогнеш сама, така че да научиш максимално много за състоянието ти.
Може пък наистина да се окаже, че вируса не е мног активен и не е увредил много черния ти дроб, което значи че можеш и да решиш да изчакаш малко с лечението, примерно няколко години.
Но пак важното е да се опиташ да разбереш дали вируса е увредил черния ти дроб. Количественото PCR изследване е едно добро начало и може да е много по-информативно от който и да е показател в пълната кръвна картина.
Успех с изследването и да пишеш какъв е резултата!

Поздрави,
Радо
« Последна редакция: Март 21, 2007, 20:02:42 от Radoslav Rusinov »

Неактивен irka

• усмихната
    • Профил
« Отговор #13 -: Март 21, 2007, 23:09:38 »
Здравей vera!

И аз като останалите ще кажа, да не спираш до тук, а продължи напред докато не разбереш какво ти е точно положението! Ако трябва намери друг лекар, но си направи необходимите изследвания! Моите стойности на Алат и Асат си бяха абсолютно в норма, но биопсията и ПСРа показаха, че всъщност вируса ми е доста активен. А и както написах и в друга тема, оказа се, че здравната каса вече не гледа толкова стойностите на чернодробните ензими, а активността на вируса и пораженията които е нанесъл.

Нямам представа колко струва ПСР теста, на мен ми го пуснаха от здравната каса, но и аз чух, че е някъде над 200лв.

Поздрави!

Неактивен vera

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #14 -: Март 22, 2007, 08:45:38 »
Добро утро и благодаря  за бързите отговори :) Първо да си призная че явно вече изпуших тотално,защото се оказа че съм се объркала с кардиолога /вчера направо незнаех къде се намирам :)/ та доктора при който ме пращат е няколко врати след кардиолога - професор със същото име, но шеф на клинична лаборатория та явно е правилния човек. За съжаление приема само вторник и сряда до обяд и ще се наложи да изчакам до следващия вторник. Благодаря за напомнянето какво точно изследване трябва да поискам, ще ида във вторник и ще пиша пак какво точно ще ми изследват на финала ;) Още веднъж благодаря и всичко най-добро на всички

Неактивен vera

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #15 -: Март 27, 2007, 10:19:46 »
Здравейте, да дам отчет за "кардиолога " :D Днес отидох да говоря с д-ра, пардон професора ;)понеже човека се засегна като го търсех като д-р, но както и да е - изследването било по-различно от тези които правят в София, но явно е количествено понеже ми каза че определяло количеството на вируса, който циркулирал в кръвта и ако се окаже високо, здравната каса го признавала за евентуално лечение впоследствие. Изследването иначе струва 100лв. наистина, а резултатите ще излязат след минимум месец понеже ми каза, че събират първо група за да го пуснат и зависи колко хора ще идат кога ще стане. Като цяло за сега е това, надявам се да имам след него някакви по-конкретни отговори вече.
Още веднъж благодаря на всички и много късмет и успех.

Неактивен Stefan

• Профил
« Отговор #16 -: Март 27, 2007, 17:20:16 »
Vera,

niama li i kade da ti napraviat izsledvane za genotipa? to po princip se pravi zaedno s tova za kolichestvoto na virusa,
Genotipa sashto e mnogo vajen, zashtoto toi opredelia prodaljitelnostta na lechenieto.

Неактивен irka

• усмихната
    • Профил
« Отговор #17 -: Март 27, 2007, 23:59:07 »
Здравей vera!

А няма ли начин да постъпиш в болница в София, за да ти направят всички необходими изследвания? Престоя в болницата за биопсията и ПСР е най-много 2 дни. Дори мен ме приеха сутринта и вечерта си тръгнах. Говоря за ВМА!

Поздрави!

Неактивен vera

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #18 -: Април 04, 2007, 09:54:48 »
Здравейте , компютъра на ми работеше известно време.. Може би сте прави и ще трябва да се ходи в София, но ще изчакам да излезе първо това, което пуснах тук.. Въпроса е че не съм казала на баща ми още,понеже е силно притеснителен ;) и за сега не виждам смисъл да ги тревожа-нито може да ми помогне, само да го натоварвам и него, а едно постъпване в болница в София няма как да остане незабелязано ;) Да излезе това, да имам някаква яснота поне малка и ще продължа.
Всичко най-добро  и весели празници - все пак идва Великден и пролет и трябва да се гледа опримистично на живота  ;) късмет и успех на всички.

Неактивен vera

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #19 -: Май 03, 2007, 08:53:43 »
Здрасти на всички отново,изследването което ми правиха в Пловдив е вече готово, но резултата ме обърка още повече да не говорим че затвърди мнението ми, че ако има изобщо останали кадърни лекари в Бг те са само в столицата.
Та резултата, който ми дадоха е следния - HCV - RNA /+ -/ съмнителен проверка от 3 - 6 месеца :o. Направо ахнах - без никакви стоиности и без нищо друго написано, да не говорим за отношението на така наречения професор /средна възраст 75год/, които понеже мъжа ми взе изследването и го питал кога мога да ида аз да говоря с него - нямало какво да се говори повече тва било >:(
Сега чрез другия лекар при който ходих ще се опитам да взема някакви по подробни описания -поне с някакви стойности и явно ще трябва да почвам всичко от начало в София.
Ще се радвам някой ако даде мнение как може да имаш + и - на изследване за хапатит или аз съм някакъв прецедент ;)
Всичко най-добро и късмет на всички

Неактивен zizi

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 68
    • Профил
« Отговор #20 -: Май 03, 2007, 16:10:24 »
              Здравей Vera,
първо преди да ти дам някакъв отговор искам пак да си погледнеш бланката с резултата от изследването и да кажеш със сигурност дали няма графи( HCV RNA количествено ) и (HCV RNA качествено) защото от това което ти казваш не става  ясно на 100%този тест който са ти правили дали е качествен или количествен. Ако е качествен резултата трябва да е или ( + ) или ( - )но (+ и -) не може , а ако е количествен в случай че се засече някакво количество вирус в кръвта съответно се измерва и се попълват стойности. Това + - ме озадачава не съм чувала такова нещо.Ако не се засича количество вирус трябва да пише "не се засича" , " - " , " отрицателен"   но "съмнителен +-  едва ли. Също така ти казваш че си платила 100 лв за това изследване а това е цената на качествения тест ,количествения струва много повече около 250 лв ако не ти е по зравна каса.Апък това изказване на тоз големия професор просто не знам как да го коментирам явно човека страда от доста болести че да го тормозиш и ти с твойта.Още нещо пиши колко пъти си си правила Anti HCV тест.

Неактивен vera

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #21 -: Май 04, 2007, 09:36:48 »
Здрасти отново, имам леко разяснение по въпроса - значи този тест май наистина е качествен, но не определя типа вирус, а пак количеството му, но посредством нещо като лакмус / не съм сигурна че е точно лакмус дано не пиша големи глупости/, но количеството на вируса се определяла на базата на някакви цветови зони и имало такава възможност резултата да бъде + и -, което значело че репликацията на вируса е много малка и трудно се хваща / била съм в няква сива зона / и се процедирало наистина с контроли за сега на 3 и 6месеца. Всички тези обяснения ми бяха дадени не от въпросния професор а от лекар от софия с който се свързах и при който ще ида другата седмица, защото човекът все пак трябва да види всичките ми изследвания до сега и да ме прегледа. Странното, но може би и хубавото в този случай е, че това според мен значи че съм се заразила скоро /от къде не ми е ясно обаче сега/, защото както съм писала са ми преливали кръв и преди 94г и преди 7 години също, което щеше да значи че го нося доста години вече и ....
За сега това - Зизи благодаря за отговора и вниманието - Anti HCV правих веднъж през януари когато ми откриха хепатита и после в Инфекциозна болница  ми правеха още веднъж, но вчера търсих резулат и не намерих, но може би просто не са ми го дали.
Късмет и приятен ден на всички

Неактивен zizi

• Немедицинско лице
  • Публикации: 68
    • Профил
« Отговор #22 -: Май 04, 2007, 11:38:59 »
          Здравей Vera,
значи това явно е някакво ново изследване, на мен когато ми установиха Anti HCV+ моята лекарка много се надяваше че ще се изчистя от вируса (защото има такива случаи)и ме посъветва до 6 месеца да си правя контролни Anti HCV всеки месец а на 6тия месец качественHCV RNA -който търси антигена на вируса а не антителата . За съжаление обаче това не се случи при мен аз не се изчистих от този гаден вирусHCV RNA кач.показа положителен.После ми направиха количествен HCV RNA който установи 262000копия на вируса в кръвта ,което е значително нисък вирусен товар и много благоприятен за лечение и това ми е успокоението.Много ще се радвам ако ти си успяла да се изчистиш от вируса от самосебе си . Аз съм чувала че хора с изключително силна имунна защита, до 6тия месец от заразяването си успяват да се самоизчистят но се случва изключително рядко .Това ми го е казвал доктор но не мога да гарантирам колко е вярно щото те докторите понякога обичат да си измислят разни неща .Искренно се надявам това да е твоя случай но недей да се успокояваш твърде много и за загърбваш всичко отиди при този лекар в София, искренно вярвам в това че там са най добрите специалисти, той ще ти даде по точно мнение за това какъв точно е твоя случай  и си направи изследвания пак след 3 месеца а след това  ще чакам да се похвалиш с отрицателен резултат. ;)   
Поздрави,
стискам ти палци.

Неактивен irka

• усмихната
    • Профил
« Отговор #23 -: Май 07, 2007, 18:46:35 »
Здравей vera !

Наистина странни резултати ти излизат на теб, пък и странни изследвания ти правят! ::) Но не мога да дам компетентно мнение, че на мен качествено изследване на са ми правили, само количествено.

Дано лекарят от София ти изясни положението!

А защо не и това което е написала zizi да стане!Пожелавам ти го!

Поздрави! :)

Неактивен pumuckl

• Публикации: 150
  • Acute
    • Профил
  • Вид лечение: Спонтанно излекуване
  • Статус: Недиагностициран/а
« Отговор #24 -: Май 09, 2007, 19:37:38 »
Дано не ви разсейвам като се намесвам, но рекох, че може да ви се стори интересно:

Изследванията ми за хеп. Б, които си правих в Испания бяха дотам пълни, че в тях нямаше включен АСАТ. Те не мерят АСАТ, имаше само АЛАТ и ГГТ (които бяха при мене съответно 13 и пак 13,Което е добре след прекаран хеп. Б).

Но профилактично заедно с изследванията на черния дроб, правят и изследване за хеп. Ц. Не съм искал такова, но излезе, въпреки, че всички останали бяха в норма.

Та там пише така:
На първото изследване пише "Hepatitis C - rezultado en zona gris", Като zona gris означава "сива зона" на испански.
Така, че имай предвид, че в Испания така правят първоначални изследвания за хепатит Ц - по същия метод вероятно.
От изследването става ясно,че са насрочили и второ изследване, защото след това пише "Pendiente de confirmacion por RIBA" ,кактото и да е това. След това има друго изследване, на което пише:

Hepatitis C (test confirmacion (RIBA) - Pendent - което пак значи "Зависи" и е дадена следната стойност:
Valor = 190.89%
Отдолу пише: да се смята положителен при стойност >500
                    да се смята "сива зона" 90%-499%
                    да се смята отрицателен < 90%

Лично на мене това нищо не ми говори, но не съм се притеснявал, че имам хеп Ц, защото не виждам откъде може да го хвана, няколко месеца преди това тест, правен в БГ за хеп. Ц беше отрицателен, а 3 месеца след цитираноите испански изследвания правих нови чернодробни, но всичко беше в граници, включително ензимите си бяха пак около 13-18.

Ето резултатите от Цибалаб:
http://img212.imageshack.us/img212/3505/10501083108010871073108xd6.jpg

Така, че мисля, че все по-често ще се чува тоя метод със сивата зона, защото в Европа го ползват и не е зле ако ви се занимава да разучите по чуждите сайтове повече за него.

Защото май се оказва, че има такова нещо като "хем положителен, хем отрицателен". И то е широко разпространено като изследване. Напишете в Гъгъл "Hepatitis C grey zone" и ще видите. За жалост моя медицински английски не е достатъчно добре развит за да чатна какво точно пише там.

Все пак тая сива зона и мен ме засяга лично. Ще взема да ида в цибалаб да си направя едно хеп Ц изследване да видим какво ще кажат. Но просто няма откъде да съм хванал такова нещо.

Колкото до колежката от Пловдив - според мен ти изобщо не си болна. Не знам как мерят тия тестове и какво значи откъде докъде си болен, но това е положението - относително е.

Не е зле да дадеш инфо какво ти беше първото изследване, къде са ти го направили и пр. Аз на твое място бих отишъл в цибалаб и бих искал да ми пуснат ново изследване за хеп. Ц по нормалния метод. Няма да се учудя ако ти излезне отрицателно. Още повече, че сама казваш, че няма откъде даси се заразила, а не е и отдавна - иначе нямаше да е сива зона, т.е. още в неразвита фаза. ;)

Неактивен irka

• усмихната
    • Профил
« Отговор #25 -: Май 11, 2007, 09:11:56 »
Това за зоните е интересно, не го знаех! ::)

Може би наистина не е лошо да се потърси малко повече инфо по случая!

А това, че няма как да го имаш защото няма откъде да си се заразил не е вярно за съжаление! :-\ Аз също уж няма от къде да го имам, ама го имам пустия Хепатит С. Сега връщайки се назад в годините се ужасявам колко много са били възможностите да се заразя. Ами спомняте ли си едно време как ни биеха ваксините в у-ще? Всички деца в лекарския кабинет и едно след друго, набързо в м/учасието! А дали използваха нова игла за всяко дете? Не ми се вярва! Достатъчно е било едно дете да го е имало вследствие на кръвопреливане или друго заболяване и..... не ми се мисли за последствията! :-\

Неактивен vera

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #26 -: Май 11, 2007, 10:14:33 »
Здравейте пак ;), искам да ви попитам за мнение за нещо, което ми казаха вчера дали според вас е възможно. Моя приятелка - бременна в 7м е била онзи ден на рутинни изследвания за бременността и е решила да си пусне и тя тест за хеп С, които за нейн ужас излиза положителен. Можете да си представите, каква е била реакцията и още повече при тази напреднала бременност, но за щастие на следващия ден си пуска нов тест, които излиза отрицателен. Докторите са и казали, че теста за хеп С бил много чувствителен и дава много често грешки, защото се повлиявал от най-малкото - алкохол, медикаменти и други такива.  :oСпоред вас възможно ли е това или те просто обясняват някаква лабораторна грешка по този начин? Приятен ден и късмет на всички :)

Неактивен irka

• усмихната
    • Профил
« Отговор #27 -: Май 11, 2007, 13:19:09 »
Това ми се струва много странно! :o

Според мен, без да съм специалист разбира се, теста или е положителен или отрицателен. По-скоро може би са направили някаква грешка от лабораторията, но вируса ако ти е в кръвта как може да се повлияе, той си е там и ще излезе положителен резултат!

Мое мнение е, че нещо са сбъркали от лабораторията. Дано да е било първия път и наистина да е отрицателен!

Поздрави!

Неактивен pumuckl

• Публикации: 150
  • Acute
    • Профил
  • Вид лечение: Спонтанно излекуване
  • Статус: Недиагностициран/а
« Отговор #28 -: Май 11, 2007, 16:21:45 »
Вера, иди в някоя частна лаборатория (аз ходя в Cibalab, но виждам, че няма в Пловдив) , която е най- реномирана при вас и си пусни ново изследване.

Бас ловя, че ще е отрицателно. Просто логиката така го казва.

А после кажи къде и кога ще черпиш. ;D :D ;D :D ;D

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #29 -: Май 11, 2007, 16:45:06 »
И аз мисля, че приятелката ти трябва да си пусне още веднъж изследване, но в лаборатория, която и е препоръчана и в която е сигурна. Странно е, че изследването е било положително, но е напълно възможно и нещо да са объркали.

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #30 -: Май 11, 2007, 16:48:36 »
Дано не ви разсейвам като се намесвам, но рекох, че може да ви се стори интересно:

Изследванията ми за хеп. Б, които си правих в Испания бяха дотам пълни, че в тях нямаше включен АСАТ. Те не мерят АСАТ, имаше само АЛАТ и ГГТ (които бяха при мене съответно 13 и пак 13,Което е добре след прекаран хеп. Б).

Но профилактично заедно с изследванията на черния дроб, правят и изследване за хеп. Ц. Не съм искал такова, но излезе, въпреки, че всички останали бяха в норма.

Та там пише така:
На първото изследване пише "Hepatitis C - rezultado en zona gris", Като zona gris означава "сива зона" на испански.
Така, че имай предвид, че в Испания така правят първоначални изследвания за хепатит Ц - по същия метод вероятно.
От изследването става ясно,че са насрочили и второ изследване, защото след това пише "Pendiente de confirmacion por RIBA" ,кактото и да е това. След това има друго изследване, на което пише:

Hepatitis C (test confirmacion (RIBA) - Pendent - което пак значи "Зависи" и е дадена следната стойност:
Valor = 190.89%
Отдолу пише: да се смята положителен при стойност >500
                    да се смята "сива зона" 90%-499%
                    да се смята отрицателен < 90%

Лично на мене това нищо не ми говори, но не съм се притеснявал, че имам хеп Ц, защото не виждам откъде може да го хвана, няколко месеца преди това тест, правен в БГ за хеп. Ц беше отрицателен, а 3 месеца след цитираноите испански изследвания правих нови чернодробни, но всичко беше в граници, включително ензимите си бяха пак около 13-18.

Ето резултатите от Цибалаб:
http://img212.imageshack.us/img212/3505/10501083108010871073108xd6.jpg

Така, че мисля, че все по-често ще се чува тоя метод със сивата зона, защото в Европа го ползват и не е зле ако ви се занимава да разучите по чуждите сайтове повече за него.

Защото май се оказва, че има такова нещо като "хем положителен, хем отрицателен". И то е широко разпространено като изследване. Напишете в Гъгъл "Hepatitis C grey zone" и ще видите. За жалост моя медицински английски не е достатъчно добре развит за да чатна какво точно пише там.

Все пак тая сива зона и мен ме засяга лично. Ще взема да ида в цибалаб да си направя едно хеп Ц изследване да видим какво ще кажат. Но просто няма откъде да съм хванал такова нещо.

Аз за първи път чувам за такива тип изследване и за тази сива зона. Ще е полезно ако някой намери малко повече инфо по въпроса, аз също ще пробвам по някое време да се поровя.

Неактивен Stefan

• Профил
« Отговор #31 -: Май 11, 2007, 19:12:08 »
Здравейте пак ;), искам да ви попитам за мнение за нещо, което ми казаха вчера дали според вас е възможно. Моя приятелка - бременна в 7м е била онзи ден на рутинни изследвания за бременността и е решила да си пусне и тя тест за хеп С, които за нейн ужас излиза положителен. Можете да си представите, каква е била реакцията и още повече при тази напреднала бременност, но за щастие на следващия ден си пуска нов тест, които излиза отрицателен. Докторите са и казали, че теста за хеп С бил много чувствителен и дава много често грешки, защото се повлиявал от най-малкото - алкохол, медикаменти и други такива.  :oСпоред вас възможно ли е това или те просто обясняват някаква лабораторна грешка по този начин? Приятен ден и късмет на всички :)

ne mi se viarvat tia raboti za chuvstvitelnostta, po skoro i az mislia che sa napravili niakakva greshka i zatova iskat pak. mene me karaha 6-7 pati da si pravia izsledvania dali sum polojitelen shtoto vse se nadiavaha da izleze otricatelen :) za sajalenie istinata e 4e 2 pati ako izleze polojitelen v period ot 6 meseca-1 godina edva li shte se mahne ot samosebesi.

Неактивен vera

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #32 -: Август 03, 2007, 11:24:58 »
Здравейте отново, не съм писала одавна защото 2 месеца чаках да ми излезе резултата от ПСР, който пуснах при доц.Антонов в София. Е, най-накрая излезе, но са го изпратили по куриер при гастроентеролога при който ходя, който още не го е получил, но лаборантката ми каза резултат по телефона - 9.48 х 10 на 4та степен и генотип 1+3. Според нея количеството не е много голямо, но вирусът се развива, ще се радвам да чуя и вашето мнение, защото с доктора ще се срещна най-рано в понеделник.
Благодарности на всички, които търсят повече инфо и пишат тук - на мен лично ми е много полезно, поздрави и всичко най-добро на всички

Неактивен Stefan

• Профил
« Отговор #33 -: Август 04, 2007, 00:38:43 »
Vera,

kak genotip 1+3? Triabva da e 1 ili 3 i razlikata e ogromna... Obadi i se pak da pitash

Неактивен vera

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #34 -: Август 04, 2007, 08:46:11 »
Zdrasti Stefan, iavno genotipa e 1 zashtoto laborantkata kaza che eventyalnoto lechenie shte e 1 godina, no sam sigyrna che mi kaza i 1+3...sas sigyrnost shte razbera kato se poluchi izsledvaneto,che sega pak se zagybi niakade po kyrier,no se nadiavam v poned da e tyk.
Pozdravi

Неактивен irka

• усмихната
    • Профил
« Отговор #35 -: Август 05, 2007, 13:23:43 »
Уау и аз се оцъклих като прочетох генотип 1+3! :o

Във ВМА ни казаха, че не може да имаме два типа генотип, и затова съм доста учудена! Като си видиш резултатите ще пишеш по- подробно! Аз тайничко ти пожелавам да е поне само 3 генотип! :)

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #36 -: Август 07, 2007, 19:15:14 »
Zdrasti Stefan, iavno genotipa e 1 zashtoto laborantkata kaza che eventyalnoto lechenie shte e 1 godina, no sam sigyrna che mi kaza i 1+3...sas sigyrnost shte razbera kato se poluchi izsledvaneto,che sega pak se zagybi niakade po kyrier,no se nadiavam v poned da e tyk.
Pozdravi
И аз за първи път чувам за два генотипа. А защо не предложиш на лаборантката да провери и за още някой генотип, така ще може да каже тържествено, имаш 1+2+3+4 например :)
На мен ми звучи несериозно, ако някой знае нещо конкретно по въпроса, нека да каже.

Неактивен Valentin Maneff

• Немедицинско лице
  • Публикации: 66
    • Профил
« Отговор #37 -: Август 07, 2007, 19:28:17 »
Здравейте!Моят генотип е 1б/д-р Цветанска/,като ми казаха,че трудно се е поддавал на лечение,но...поживьом-увидим.

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #38 -: Август 07, 2007, 19:50:22 »
Здравейте!Моят генотип е 1б/д-р Цветанска/,като ми казаха,че трудно се е поддавал на лечение,но...поживьом-увидим.
Да, генотип 1 е най-устойчив на интерфероновто лечение, затова и при него лечението продължава една година. Подтипа /a или b/ не са определящи, а са по-скоро за пълнота. Моят генотип е 1, но лечението беше успешно, така че това не трябва да те спира. Шансовете при генотип 1 са 50 на 50, което не е никак малко.

Неактивен Valentin Maneff

• Немедицинско лице
  • Публикации: 66
    • Профил
« Отговор #39 -: Август 07, 2007, 21:22:06 »
А защо тогава ми определиха срок от 6 месеца?Може би след третия месец ако са все още положителни ще прекратят лечението?

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #40 -: Август 07, 2007, 23:16:29 »
Да, по принцип процедурата е такава при едногодишното лечение. Здравната каса издава протокол за първите 6 месеца. Само ако след края на 6-те месеца пациента е повлиян положително от лечението, се отпускат лекарства за още 6 месеца.
А иначе първите 3 месеца са критични за определяне на изхода от лечението. На края на 3-ия месец се прави изследване за количеството на вируса, като количеството трябва да е паднало поне 10 пъти, ако не е намаляло толкова това е знак, че пациента няма да се повлияе положително от лечението и в този момент лечението трябва да се спре.
Затова изследването за количеството на вируса в кръвта на 3-ия месец след започване на лечението е много важно.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007