Здравейте, приятели,
На 14-15.12 т.г. в Истанбул се проведе извънредно общо събрание и конференция на ЕЛПА - Европейската асоциация на пациентите с чернодробни заболявания, чийто член е Хепактив. Аз представлявах нашето сдружение на конференцията и поради това следва да ви информирам относно проведените мероприятия и добитите резултати.
На първо място, непосредственият повод за провеждане на събранието беше съвместният проект на ЕЛПА и НАМ. Става дума за интернет-сайт с превод на пет езика, който да поддържа и постоянно да обновява информация относно вирусните хепатити. Информацията ще бъде на високо равнище, като ще обобщава резултатите от най-новите научни изследвания и клинични експерименти и в този смисъл ще бъде полезна и на медицинските работници – по-точно, джи-пи и мед.сестри, евентуално лекари в области извън гастроентерологията. Но сайтът е директно ориентиран към пациентите със стремеж да ги поддържа навременно и детайлно информирани относно възможностите за лечение, предстоящите да бъдат одобрени нови лекарствени продукти, начините за справяне със страничните ефекти при различните лечения. По-просто казано, този сайт ще бъде сходен с нашия сайт, но няма да поддържа към себе си форум.
Въпросният сайт ще бъде създаден и администриран от нова организация с нестопанска цел, която предстои да бъде създадена съвместно от ЕЛПА и НАМ.
Сайтът ще стартира с непосредствена насоченост в областта на вирусните хепатити и опция за разширяване на засяганите теми към други чернодробни заболявания.
За съжаление не се предвижда постоянен превод на български език на публикациите, но в това отношение нашата организация и Хепасист ще помислят за принос.
На следващо място, бяха направени презентации от фармацевтичните компании Абът и Ем Ес Ди, като накратко ще изложа онази част от поднесената информация, която не е конфиденциална.
Първата компания - Абът, е напреднала много в разработката на безинтерфероновите медикаменти, като в този смисъл са налице 3бр. медикаменти във фаза на клинични изпитания. В различните комбинации помежду си или плюс рибавирин същите дават приблизително 100% успеваемост в лечението на хепатит Ц при нетретирани до този момент пециенти от генотип 1б, над 90% при 1а /говоря за траен вирусологичен отговор/. Резултатите при нулеви респондери са също много добри, а релапсерите трябва да се преценяват по средата, тъй като компанията при изпитанията работи с двете крайни групи : нелекувани и нулеви респондери на предходно лечение. Вторият впечатляващ момент е очакваната продължителност на лечението : 3 месеца, максимум 6. Третият е чувствителното намаляване на броя и интензитета на страничните ефекти от лечението. С други думи, налице е революция при лечението на хепатит Ц.
На втория ден следваше да има презентация на Рош, която е била отменена от самата компания. Това подсказва, че компанията вероятно не планира нови медикаменти и няма какво да поднесе като информация относно бъдещи проекти - по мое лично мнение.
Вместо презентацията на Рош се състоя такава на Ем Ес Ди. Това е компанията, произвеждаща боцепревир. Бяха показани данни от нови изпитания с боцепревир, който можел да се комбинира и с двата вида интерферон, но като цяло не научихме нещо ново. Компанията обяви, че има заложени безинтерферонови медикаменти в производствената си стратегия, но същата изостава зад тази на конкуренцията с всички минуси и плюсове от това.
Тази компания бе така коректна да покаже очакванията във времето за одобряване на медикаментите на всички компании, като от диаграмите стана ясно, че в периода 2014-2016г. се очаква бум на безинтерфероновите медикаменти.
За най-голямо съжаление не получихме никакви новини относно напредък в планирането и разработката на нови лекарства за хепатит Б.
Очаквам да получа слайдове от фармацевтичните компании, които не са конфиденциални и да ги споделя с всички заинтересовани.
Лично моят извод от така направените презентации е, че който е с хепатит Ц, генотип 1 и е в добро състояние на черния дроб, би било препоръчително да изчака новите медикаменти, отколкото да стартира лечение със сегашните, но в това отношение - разбира се, думата ще имат лекуващите лекари.
Поздрави на всички!