Други чернодробни заболявания > Чернодробни проблеми без поставена диагноза

Чернодробни показатели на горна граница!Моля за съвет!

(1/3) > >>

Lidia:
Здравейте и поздравления за прекрасния форум пълен с толкова полезна информация за чернодробните проблеми. :clap:

Пиша Ви по повод направени профилактични изследвания и резултатите от тях.
Тези,които ме притесняват са следните:

Глюкоза-5.27 /веноз. от 3.8 до 6.1, капилярна от 3.5 до 5.5/

Холестерол - общ- 6.70 / до 5.0/

Холестерол - HDL- 0.9  /М.над 1.0 Ж. над 1.2/

Холестерол - LDL- 3.15 / до 3.0/

Холестерол VLDL- 2.56 /---/-тук е само това многоточие,няма цифри за реф.стойност.

Триглицериди- 5.64 /Прицелна стойност до 1.7/

АСАТ- 31.70 /М <40; Ж <32/

АЛАТ- 27.40 /М <41; Ж <33/

Гама - GT-58.00/М < 60; Ж < 40/

Имам наднормено тегло-около 20 кг.излишни и признавам си,че до онзи ден се хранех изключително нездравословно но откакто излезнаха тези резултати сякаш се стреснах ,седнах да чета и изключих всичко вредно от менюто си,от два дена започнах да се храня само със полезна храна и смятам така да си продължа завинаги пък дано скоро има и видими резултати,мисля след около месец да пуснах пак излс.но ако трябва и по-скоро.
Иначе не пия никаъв алкохол дори и на празници или на някакъв повод,пушила съм около 3 години но съм ги откзала преди пет години.
Какво е Вашето мнение,притеснителни ли са тези стойности,какво е нужно да направя освен  цялостна промяна на храненето,която вече започнах?
Благдоря Ви предварително!
Бъдете здрави!

Svi:
Здравей,
изглеждат нормално показателите , спазвай малко диета и не товари черния дроб , всичко ще е ок според мен

Сви

anita:
За разлика от Сви аз ще кажа, че липидния ти профил никак не е добре.
Добрия ти холестерол е под нормата , а лошия над нормата. Общия холестерол е над нормата.
Триглицеридите са тревожно над нормата.
АСАТ и АЛАТ са добре , но Гама - GT-58.00/М < 60; Ж < 40/
 или както го изписват ГГТ е над норма. То има отношение към липидите. Вероятно ако те погледнат на ехограф ще установят, че имаш стеатоза / омазняване на черния дроб/
Всичко това се овладява със спазване на здравословен начин на живот.
Изхвърли мазното, пърженото, свинското от храната си. Наблегни на пилешко, телешко, повече риба. Избягвай тестените храни, мини на пълнозърнест хляб.
Една промяна на хранителния режим за момента е напълно достатъчно. По възможност движи се повече и след месец отново направи изследвания. Като хранителни добавки може да вземаш за холестерола лецитин и Омега 3. За препоръчване е Омега 3 да е от дълбоководни риби, а не от ленено масло.
Като идея не е зле да провериш как са хормоните на щитовидната жлеза ТСХ, Т3 и Т4

Успех и пиши пак как се движат нещата.

Lidia:
Много благодаря за отговорите.

Относно щитовидната жлеза,имам установена хипофункция,от две години приемам всяка сутрин Лтироксин25.
Пропуснах в предния пост да отбележа,че понякога усещам в дясно нещо като пробождане един-два пъти,не болка.
За храненето,да,изключих всички вредни работи и не ми липсват,чувствам се добре и някак ми е по-леко.
А искам да попитам за момента нуждая ли се от преглед,или след като  пусна след около месец пак изсл.,тогава според резултатите да се прецени?

И още едно въпросче-става въпрос за съпруга ми,значи за последно си е пускал изсл.преди една година и сега ги погледах отново-АСАТ и АЛАТ са добре,но Гамата му е била 80 незнайно защо изобщо не сме обърнали внимание на тази цифра,да отбележа че приема бетаблокер по половинка сутрин и вечер заради учестяване на пулса и от време на време появяващи се екстрасистоли,също приема и Омега 3,не пуши,не пие,Липидният му профил е бил добре-всичко е в норма,сега до няколко дни ще си пусне нови изсл.и ще пиша и за него,какво е положението.
Та въпроса ми е за,какво говори увеличената Гама,когато всички други показатели са в норма.

И двамата сме на 31 год.,ако това има значение.

anita:
Годините имат значение. За млади хора обаче това не е нормално и определено се иска консултация с лекар.
Мъжът ти трябва да се консултира с гастроентеролог заради високото ГГТ. Не смея да гадая защо е така.
Може да почакаш месец и отново да пуснеш изследвания след спазване на диетата. Тогава според резултатите може да идеш на гастроентеролог да види и на ехограф черния дроб.
Започни обаче и хранителните добавки. Житовидната жлеза със сигурност и тя е виновна за обмяната на веществата. Общо взето това е един омагьосан кръг. За наднорменото тегло също има принос.
Повече движение и гимнастика или йога.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия