Автор Тема:  Раждане и Хепатект  (Прочетена 1926 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vanessa12

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 16
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
Раждане и Хепатект
« -: Април 13, 2020, 10:24:09 »
Здравейте, търся информация при раждане на дете Задължително ли трябва да му се поставя имуноглобулина Хепатект освен ваксината срещу Хепатит Б за да се предотврати предаване на вируса от майка му, която е носител? Или зависи от това какъв и е вирусния товар?

Неактивен Velimira

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 133
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
Re: Раждане и Хепатект
« Отговор #1 -: Април 15, 2020, 11:50:38 »
Здравей, Хепатект е препоръчителен, не е задължителен. Според мен зависи и от вирусното натоварване на майката, но всъщност не можеш да знаеш със сигурност дали в момента на раждането той е нисък или висок. Аз ще ставам майка за втори път, живот и здраве края на ноември, началото на декември, и също съм изправена пред този избор. С първото дете не съм имала такива терзания, защото не знаех за хепатита, и не съм слагала нито имуноглобулин, нито ваксина. Слава Богу, всичко е наред с детето. Но гаранция няма никога за нищо ... 

Неактивен Силвана Лесидренска

• Global moderator
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 3020
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
Re: Раждане и Хепатект
« Отговор #2 -: Април 17, 2020, 08:02:58 »
В последния триместър трябва да се направи пср както и количествено измерване на Hbsag.

Ако пср е над 200 000 единици или Hbsag e над 4 log:
-майката трябва да започне антивирусна терапия - тенофовир, която след раждане може да се спре, по преценка на гастроентеролога
-към ваксината се добавя и Хепатект. Имай предвид, че от много време има огромен проблем с наличието на Хепатект в България, фирмата спря да го внася и не знам да се е появила нова. Някои успяват да го поръчат от Гърция,  други от Румъния и т. н.

Това е гайдлайна за хепатит В на Европейската организация за изучаване на черния дроб, там е описано всичко за поведението при бременност:

https://easl.eu/publication/easl-guidelines-management-of-hepatitis-b/
« Последна редакция: Април 17, 2020, 08:14:05 от Силвана Лесидренска »

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007